Unikátny poľsko-slovenský projekt. V Tabačke sa rozozvučí Srdce továrne
V Tabačke Kulturfabrik (TBCK) začala 3. septembra 2018 dvojtýždňová finalizácia unikátneho poľsko-slovenského tanečného projektu. Výsledok predstaví medzinárodný tím na premiére v piatok a sobotu 14. a 15. septembra o 19. hodine vo veľkej sále Tabačky.
Medzinárodná zostava tanečníkov pod vedením choreografa Rafała Dziemidoka bude v priestoroch Tabačky pracovať na finálnej verzii tanečného predstavenia, ktoré je inšpirované osobnou históriou bývalých pracovníkov dvoch tovární – lodenice v poľskom Gdaňsku a zaniknutej košickej tabakovej továrne z čias Rakúsko-Uhorska.
[ad][/ad]Spojenie Gdaňska a Košíc
Základom umeleckej práce deväťčlenného medzinárodného tímu tanečníkov je porovnanie skúseností dvoch miest – Gdaňska a Košíc, dvoch priemyselných období a tiež spoločenských zmien, ktorými obe továrne, ako svedkovia doby, prešli. Zároveň ide aj o priblíženie osobnej histórie ľudí, úzko poznačenej osudmi fabrík, v ktorých strávili väčšinu svojho života.
Tabačka – prvý partner
Podľa spresnenia jednej zo slovenských zástupcov v tvorivom tíme – Zuzany Psotkovej, dramaturgičky košickej Tabačky pre divadelný program, iniciátorom a producentom projektu je poľský Inštitút Adama Mickiewicza: „Srdce továrne je viacročným projektom, pričom poľská strana si v každom roku vyberie iného medzinárodného partnera. Ideálne pôsobiaceho v priestore, ktorý je industriálny, schopný podporiť a rozviesť myšlienku projektu a zároveň vie pomôcť aj s jeho realizáciou. Sme radi, že Tabačka Kulturfabrik sa stala prvým partnerom a prvým miestom oficiálnej premiéry vzniknutého diela. Poľská premiéra bude v Gdaňsku uvedená v auguste 2019 v priestoroch Európskeho centra Solidarity.”
[ad2][/ad2]K výročiu nezávislosti Poľska
Projekt je súčasťou medzinárodného kultúrneho programu POLSKA 100, ktorý sprevádza sté výročie získania nezávislosti Poľskej republiky. Jeho partnermi sú Európske centrum Solidarity, Tabačka Kulturfabrik a poľská nadácia na podporu súčasného tanca Polkadot.
Projekt je financovaný poľským ministerstvom kultúry a národného dedičstva, ako súčasť viacročného programu NIEPODLEGŁA 2017–2021, a z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia, v rámci podpory projektu s názvom Tabačka Kulturfabrik.
(VH)
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.