25.02.20

V Bábkovom divadle v Košiciach ožije legendárny Kocúr v čižmách

zdroj: TASR

Bábkové divadlo v Košiciach (BDK) uvedie premiéru inscenácie Kocúr v čižmách, jej základom je francúzska rozprávka spisovateľa Charlesa Perraulta.

Ako na utorkovej tlačovej konferencii uviedol inscenačný tím, hra v sebe nesie humor aj výchovné posolstvo.

Podľa BDK sa v nej detský divák dozvie, aké dôležité je byť čestným človekom, ktorý za žiadnych okolností nezľavuje zo svojich morálnych princípov. Túto inscenáciu si vybrali aj preto, že známe tituly chcú nahrádzať rovnako známymi titulmi.

„Každé divadlo po určitom čase niečo z repertoáru sťahuje, my by sme k tomu chceli pristúpiť ku koncu roka. Preto sme si zvoli Kocúra v čižmách, ktorý u nás dlho nebol. Myslím si, že inscenácia je pre detské diváka notoricky známa. Ukrajinský tím ju pripravil v poetike, ktorá je pre tento región veľmi príznačná,“ povedal riaditeľ divadla Pavol Hrehorčák s tým, že je vhodná pre deti od troch rokov.

„Je v nej málo svetelných zmien. Je to inscenácia, ktorá je založená predovšetkým na paravánovom type divadla. To znamená, že je veľmi prijateľná pre najmenšie deti,“ dodal.

Pod taktovkou ukrajinského režiséra 

Inscenácie sa ujal ukrajinský režisér Sergej Bryžaň, ktorý sa v BDK predstaví prvýkrát. Scénografiu má na starosti ukrajinská výtvarníčka Oľga Savicka. Podľa jej návrhov vytvorili umelecké dielne divadla desať bábok, ktoré okrem hlavného hrdinu v dvoch veľkostiach zobrazujú aj ďalšie rozprávkové postavy.

V bábkovej inscenácii sa predstavia členovia umeleckého súboru BDK Jana Bartošová, Beáta Dubielová, Jana Štafurová, Juraj Fotul a Peter Creek Orgován. „Myslím si, že deti môže zaujať jednak výtvarnosť, vieme hýbať končatina bábok a majú pohyblivé oči, čím pôsobia živšie. Dúfam, že na nich zapôsobí aj samotný príbeh a pointa - aké sú česť, empatia a odvďačenie sa v živote dôležité. Tiež verím, že ich inšpiruje k čítaniu z kníh,“ povedala Štafurová.

Premiéru hry Kocúr v čižmách uvedie BDK v piatok (28. 2.) o 19.00 hod. vo svojej bábkovej sále.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
 

Foto: TASR 

(TASR)

Čítajte viac: divadlo kosice

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím