V Collosseu hrala európska metalová špička
Košický klub Collosseum hostil minulý týždeň v utorok súčasnú európsku špičku thrash metalu. Reprezentovali ju predstavitelia španielskej, švédskej a gréckej scény.
VYHRALI ŠPANIELI
Hlučnú párty naštartovala štvorica Angelus Apatrida zo španielskeho Albacete. Hrajú od roku 2000 a aktuálne koncertujú s úplne čerstvým, v poradí piatym albumom Hidden Evolution. Vydali ho len minulý mesiac u nemeckých Century Media.
Kritikou veľmi pozitívne prijímaná novinka tvorila základ koncertného programu. Kapela ale nezabudla ani na prierez predošlou tvorbou a do Collossea napálila približne 50-minútovú nálož nabrúseného, živelného a útočného thrash metalu, v ktorom sa našlo miesto aj pre melódie. Tie však na energii vôbec neuberali. Bol to hudobný výlet hlavne do 80. rokov, hoci Angelus Apatrida využívajú aj modernejšie prvky.
Základom bola ale sympatická križovatka amerického a európskeho podania žánru, takže upútali postupy, inšpirované napríklad Anthrax, zvlášť po rytmickej a vokálnej stránke, Testament, Overkill, ale aj Destruction. Vo veľmi dobrom zvuku vynikli prepracované gitary.
Obdiv si zaslúžil obzvlášť frontman Guillermo Izquierdo, ktorý suverénne spieval hlavný vokál a popri tom švihal košaté gitarové sóla. Celkovo sme si užili výborný koncert thrasherov telom i dušou. U mnohých to v ten večer vyhrali práve Španieli, za seba môžem povedať to isté.
DIVÁ TANCOVAČKA
Štokholmským Dr. Living Dead! prvé body nahnal zábavný image. Všetci štyria doktori hrajú v maskách lebiek, obviazaných šatkami, takže títo uctievači hororových klasík boli najviac ceriacou sa bandou večera. Hudobne je to skupina typu „netreba byť smrteľne vážny, hlavne nech sa ľudia bavia“. A vyšlo im to.
Ortodoxný thrash to nie je ani omylom, skôr crossover striedajúci ostré rýchle party s tanečnými, hopsavými pasážami. Mnoho melódií a vokálne podanie pripomenulo klasikov ako Suicidal Tendencies alebo D.R.I., takže kotol poriadne ožil, vzduchom lietal jeden skokan za druhým, skrátka divoká tancovačka, ako sa patrí.
Miernym kameňom úrazu bol pridlhý set Švédov, ich skladby boli tak trochu podľa jedného vzorca. Takže výborná kapela na polhodinový festivalový set, ktorý osvieži vzduch napr. medzi dvoma extrémnejšími či vážnejšími spolkami, ale v Collosseu ich veci po čase začali splývať. Jednoznačne hudba, pri ktorej sa pohybovo vyblbnú aj hudobníci na pódiu, len to možno chcelo lepší zvuk a aj druhú gitaru.
ZBYTOČNÉ HECOVANIE
Pred troma rokmi v júni v Collosseu aténski Suicidal Angels zažiarili ako predskokani americkej thrashmetalovej legendy Exodus a zrezali parádny intenzívny set. Preto boli očakávania pri ich druhej návšteve Košíc oprávnene veľké.
Ich minuloročný, v poradí piaty album „Divide And Conquer“ vysoké kvality Grékov potvrdzuje, naživo sa však tentokrát trochu ukázalo, že kapela by nemala mať príliš dlhý čas na hranie, lebo potom ho nemusí využiť efektívne.
Nie že by po hudobnej stránke nebolo všetko v najlepšom poriadku, mohutný thrash metal so silným vplyvom Slayer, Kreator a Exodus, po novom tiež s výraznou inšpiráciou u Metallicy v jej najlepších časoch, má stále šťavu. Neprišli sme ani o osvedčené klasiky Reborn In Violence alebo Bleeding Holocaust.
Akurát že trochu poľavilo tempo koncertu, viacero skladieb bolo natiahnutých, a teda aj „rozriedených“ nadbytkom hovoreného slova a podľa mňa tak trochu zbytočného hecovania publika, ktoré sa aj bez toho ukázalo vo výbornom svetle. Koncert bol výborný a hlavne profesionálne zorganizovaným začiatkom sezóny, v ktorej nás už teraz čakajú veľké veci.
:MARTIN LUKÁČ
Foto: taringa.net
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.