14.10.15

V Dome umenia zaznejú klenoty klasicizmu

Skvosty hudby z obdobia klasicizmu zaznejú pod taktovkou dirigenta Maroša Potokára zajtra večer v Štátnej filharmónii Košice (ŠfK). Pre záujemcov,  ktorí sa chcú nielen o programe koncertu dozvedieť viac, organizuje filharmónia aj prvé Stretnutie s hudbou v novej sezóne s Karolom Petróczim. Dielo génia Prvý klenot večera, Koncert pre dva klavíry  Es dur, KV 365, napísal Wolfgang Amadeus Mozart nie práve v šťastnom životnom období počas posledného pobytu v Salzburgu, pravdepodobne pre spoločné koncertné vystúpenie so sestrou Nannerl. Pre nečakané sťahovanie do Viedne ho premiéroval síce s veľkým úspechom, avšak s inou klaviristkou. Charakter diela úplne korešponduje s jeho názvom. Koncert, resp. taliansky concertare – je súperenie interpretov, teda v tomto prípade dvoch sólistov, ktorí hrajú svoje party raz spolu, inokedy samostatne, raz rýchlo po sebe alebo sa navzájom prerušujú, variujú  či presne po sebe opakujú. Koncert Es Dur je svojím charakterom skvele znejúcim dielom veselej nálady, ktorú spolu s orchestrom ŠfK na dvoch klavíroch vytvoria Pavla Reiffersová a Stanislav Slavíček. Opitý životom Druhým klenotom večera je Beethovenova Symfónia č. 7, op. 92, ktorá síce vznikla už v 19. storočí (rok 1812), čerpá však vyslovene z tradície klasicizmu. Z Beethovenových symfónií sú dodnes najhranejšie č. 3, 5, 7  a 9, ktoré v podstate reagujú na dobové spoločenské dianie. Premiéra siedmej symfónie sa konala na slávnostnom koncerte usporiadanom  pri príležitosti Wellinghtonovho víťazstva pri Hannau. Spolu s oslavnou symfóniou na Wellinghtonovo víťazstvo zožala veľký úspech, neutíchajúci až dodnes. Už od jej uvedenia pod taktovkou, v tom čase už veľmi zle počujúceho Beethovena, sa mnohí pokúšali pripísať symfónii ideový obsah a dať ju do súvislosti s nejakým mimohudobným programom. Veľký obdivovateľ Beethovenovej tvorby Romain Rolland v reakcii na vtedajší viedenský bulvár napísal, že táto symfónia je naozaj dielom „opitého“ človeka, avšak človeka opitého životom. Tak energická je táto symfónia.
Štátna filharmónia Košice
Dom Umenia Štvrtok 15. október 2010 STRETNUTIE S HUDBOU (s Karolom Petróczim), 18. h.
Koncert, 19. h. Maroš Potokár, dirigent Pavla REIFFERSOVÁ  & Stanislav SLAVÍČEK, klavíry
Program: W. A. Mozart: Koncert pre dva klavíry č. 10 Es dur, KV 365 L. van Beethoven: Symfónia č. 7 A dur, op. 92
  Mariana Lechmanová Foto: Archív ŠfK

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím