V Dome umenia zaznie veľká klasika
Priaznivci klasickej hudby si dnes majú možnosť vychutnať skutočné skvosty klasickej hudby 19. storočia. Štátna filharmónia Košice (ŠfK) ponúka v rámci koncertov A cyklu večer plný Veľkej klasiky.
Zaznejú na ňom dve mimoriadne obľúbené diela koncertného repertoáru – Brahmsov Klavírny koncert B dur a Schubertova „Veľká“ symfónia C dur.
ÚSPEŠNÁ PREMIÉRA
V poradí druhý Koncert pre klavír o orchester B dur veľkého beethovenovského tradicionalistu Johannesa Brahmsa zožal veľký úspech už pri premiére v roku 1881.
Brahms o ňom síce hovorieval ako o „maličkom klavírnom koncerte“, jeho štyri časti však naznačujú symfonický charakter diela.
V skutočnosti ide o mohutnú symfóniu s obligátnym klavírnym partom, ktorý od klaviristu vyžaduje nielen majstrovskú techniku, ale aj subtílnu muzikalitu.
Neobvyklé poňatie klavírneho sóla si poslucháči budú mať možnosť vychutnať v interpretácii Jana Simona, sólistu Symfonického orchestra českého rozhlasu, ktorý vystupuje s renomovanými svetovými telesami.
UZNANIE AŽ PO SMRTI
Druhým skvostom večera bude C durová symfónia Franza Schuberta, veľkého majstra piesní, ktorému uznanie v symfonickej oblasti priniesla aj táto v poradí siedma symfónia, objavená až 10 rokov po smrti velikána.
Prvotne získala podtitul „veľká“ kvôli jej odlíšeniu od skladateľovej predošlej symfónie C dur „malej“.
Neobyčajné melodické bohatstvo a prepracovanosť symfónie sa snaží reagovať na odkaz veľkého Beethovena. Okrem melodickej invencie sa symfónia vyznačuje aj originálnym zvukovým koloritom a prepojenosťou s rakúskou ľudovou hudbou.
SCHUBERTOVA XXL
Veľkolepé dielo právom patrí medzi skvosty symfonizmu 19. storočia, o čom sa záujemcovia môžu presvedčiť nielen na koncerte, ale aj na ďalšom zo Stretnutí s hudbou s názvom Schubertova XXL.
Karol Petróczi priaznivcom klasickej hudby povie čosi viac o tajoch Schubertovej tvorby, ktorá pod kupolou Domu umenia zaznie pod taktovkou šéfdirigenta ŠfK Zbyňka Müllera.
„Schubertov veľký opus je v symfonizme raritný a ojedinelý skvost stojaci v bráne východu z obdobia klasicizmu a hľadiaci v ústrety romantizmu 19. storočia,“ hovorí dlhoročný koncertný majster ŠfK Karol Petróczi.
(lech)
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.