V hudobnej brandži je umenie byť nechcený
Igor Timko a Zoli Sallai kedysi na konzervatóriu v Košiciach spievali skladby Elánu, Žbirku a Haberu. Dnes tu učia študentov, ktorí spievajú No Name. Aj o tom, čo s nimi robí sláva, porozprávali v štúdiu KISS Rádia.
Členov skupiny No Name dobre poznáme ako chlapcov, ktorí sú stále usmiati, dobre naladení a mimoriadne obľúbení. Svoj úspech vnímajú niekedy viac, inokedy zas menej. „Určite si človek na takéto niečo rád zvykne. My už za tých 22 rokov nášho pôsobenia vieme, že sú to vlny. V našej brandži sa hovorí, že je umenie byť nechcený. Je to vzácne, keď sa osobnosť trošičku stiahne, aby sa potom opäť mohla vrátiť,“ hovorí spevák Igor Timko.
Aktuálne prežíva kapela výraznú fázu, keď je viditeľná a počuteľná viac než inokedy. Podľa Igora Timka za to môže aj spolupráca skupiny so známou kozmetickou značkou a reklama, ktorú spolu nakrútili. Samozrejme, keď sú muzikanti spájaní s kozmetikou, všímame si aj ich vizáž.
[ad][/ad]Ústup po výraznej fáze
„My sa snažíme starať sa o seba štandardne. Muži by sa o seba mali starať, dnes máme k dispozícii kozmetických vychytávok až-až.“ Spevák však priznal, že reklama sa spája okrem pozitívnych reakcií aj s negatívnymi. „Niekto sa z nej smial, niekto vysmieval. Ale nám ako kapele sa teraz určite darí viac.
Ozvali sa nám na spoluprácu aj iné spoločnosti, takže sa nám otvára cesta do reklamného priestoru, a to už je obchod vo veľkom.“
Je to podľa Igora práve tá výrazná fáza skupiny, po ktorej ale musí prísť menší ústup: „Po turné sa trošku stiahneme, aby sme sa potom znovu mohli viac ukázať.“
Na druhej strane
Klávesák Zoli Sallai sa prikláňa k názoru, že členov kapely sláva príliš nezmenila. „Všetci sme ostali na zemi. K svojim kamarátom sa správam ako predtým, ale rád sa s fanúšikmi aj odfotím.“ Obaja, Zoli aj Igor, kedysi študovali na konzervatóriu, na ktorom dnes učia.
„My sme spievali elány, žbirkovcov, haberovcov. Naši vlastní žiaci si vyberajú piesne, v ktorých participujeme my. To je ten rozdiel, že už sme na tej druhej strane.“
Pozitívne reakcie fanúšikov si získala aj posledná skladba skupiny Ži… a nech žít. Vznikla na podnet ich kamarátky. „Markéta, ktorá žije v Prahe, nám v apríli minulého roka povedala, že si vie predstaviť od nás pieseň k oslavám stého výročia vzniku Československej republiky,“ hovorí Igor. Myšlienka sa im páčila a tak už v septembri predstavili obom národom Ži… a nech žít.
[ad2][/ad2]Obe naše krajiny
„Odprezentovali sme pieseň naraz v oboch krajinách. V dvoch celoplošných rádiách v Prahe a v Bratislave presne v ten istý moment 24. októbra o 15.30 po správach.“ Igor Timko hovorí, že kapela sa nikdy nesnažila uprednostniť Slovákov alebo Čechov. Rovnako to urobili v klipe. „Vidno v ňom obe naše krajiny – štíty Tatier, Bratislavu i Prahu.“
„Vieme pesničku postaviť tak, aby človeka zasiahla. My sme zažili Československo, ale nie je nám ľúto, že sa rozpadlo, lebo život ukázal, že Česi aj Slováci majú na to, aby žili samostatne. Nie je za čím plakať.“
V klipe uvidíte okrem dominánt našich krajín speváka Igora Timka sedieť na konci strechy vysokej budovy, len tak s nohami v lufte. „Vyzerám tam ako hrdina, ale čo som mal v gatiach, to je druhá vec. Sedel som tam na pol zadku v 60-metrovej výške a ešte som sa mal tváriť, že som v pohodičke. Bol to čudný pocit. Táto akcia mi potom dala pár bezsenných nocí,“ prezradil. Nemajte však o speváka pri pozeraní klipu obavy, bol niekoľkonásobne istený tak ako horolezec.
Dermacol No Name Acoustic Tour 2019 je už v rozbehu. V rámci neho skupina odohrá 23 koncertov v Čechách i na Slovensku. V Košiciach si vystúpenie môžete užiť v Spoločenskom pavilóne 8. marca. „Je to na Deň žien, takže ak si chcú muži niečo vyžehliť, dávame im možnosť,“ zasmial sa spevák Igor Timko. Tieto koncerty budú výnimočné tým, že so skupinou bude hrať sláčikové kvarteto Fantastic 4, ktoré podľa speváka nielen dobre znie, ale aj dobre vyzerá. „V zostave tam máme aj dve missky, krásne sláčikárky.“ Celkovo pôjde o komornejšie upravené piesne, ktoré dobre poznáme. „Ale rukopis No Name ostane, príďte sa prekvapiť,“ dodal Zoli Sallai, klávesák kapely.
(JP, SZ)
[radio_podcast slug=”co-prezradili-chalani-z-no-name-o-pripravovanom-koncertnom-turne”][/radio_podcast] [ad3][/ad3]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.