V Kasárňach zaznejú Chasidské piesne 2
Sú clivé, plné nekonečného smútku i bezstarostne veselé. Svojou krásou vás dokážu dohnať k slzám, aby vás vzápätí strhli a roztančili. Také sú chasidské piesne… Zajtra si ich môžete vypočuť v Kasárňach/ Kulturparku.
Úspešný projekt bratislavského rabína Barucha Myersa a popredných slovenských koncertných umelcov – huslistu Miloša Valenta, akordeonistu Borisa Lenka a iniciátora projektu, violončelistu Jozefa Luptáka vznikol v roku 2008. Odvtedy zaznel na viacerých významných podujatiach na Slovensku (Konvergencie, Pohoda), ale tiež v Česku, Taliansku či vo Švajčiarsku.
Hudba nášho regiónu
Mimoriadne komunikatívny a zároveň inovatívny projekt chasidskej hudby prináša hudbu, ktorá stáročia vznikala v našom regióne – od Poľska, cez Slovensko, Ukrajinu až po Maďarsko a Rumunsko v novom, umelecky hodnotnom spracovaní.
Bratislavského rabína inšpirovala stáročná tradícia.
„Piesne zohrávali v živote chasidov veľmi dôležitú úlohu. Sú vyjadrením stavu duše. Aj preto často nemajú text. Pretože podľa chasidského učenia slová obmedzujú duchovné vyjadrenie. Melódie bez slov prinášajú oveľa hlbší vnútorný zážitok…“
Nový rozmer
Piesne chasidov vznikali v európskom priestore, v zmesi národov, jazykov, kultúr. Aj preto môžete v nich začuť ruský, ukrajinský, poľský, ale aj maďarský či rumunský motív. V podaní kvarteta však nadobúdajú nový rozmer – zmesi folklóru i džezu, sakrálnosti i každodennej bezstarostnosti, chvíľu sa cítite ako v synagóge, chvíľu ako na svetskom koncerte. Skrátka – zážitok…
Pokračovanie projektu
Naposledy sme mohli počuť Chasidské piesne v Kasárňach v októbri 2014. Čo teda znamená druhé pokračovanie projektu? „Neustále sme sa snažili repertoár piesní rozširovať, ale teraz predstavíme celú novú sadu, ktorá má opäť bohaté historické korene, či už v ukrajinskej, poľskej, či ruskej kultúre,“ hovorí člen kvarteta, violončelista Jozef Lupták.
Chasidské piesne 2
– Kasárne/Kulturpark
– Streda 27. 1. 2016, 19. h
Baruch Myers a Chasidi
Chasidi boli príslušníci židovského spoločenstva, ktoré vzniklo v osemnástom storočí na území Poľska a Ukrajiny. Pri výklade náboženských textov si pomáhali práve hudbou. Baruch Myers sa narodil a vyštudoval kompozíciu v Spojených štátoch, dokonca navštevoval prestížnu Juilliardovu školu. Na Slovensko prišiel až po Nežnej revolúcii a snažil sa spojiť duchovné povinnosti so záľubou k hudbe. Ako bratislavský rabín bol inaugurovaný 20. júna 1993.
(SEN, KAS)
Foto: archív KD
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.