V knižnici bola beseda, tancoval sa aj čardáš
Včera sa vo Verejnej knižnici Jána Bocatia konala beseda o živote a svete choreografa Vlada Urbana. Ten je vo folklórnom svete známa osobnosť.
Choreograf, dramaturg, režisér, pedagóg a v posledných rokoch aj moderátor. Nechtiac aj manažér a producent, zakladateľ a riaditeľ umeleckej školy i unikátneho Domu tanca. V ňom je pod jednou strechou aj súbor Železiarik, Želiezko, Železiar ale aj ďalšie subjekty, ktoré majú blízko k tradičnému umeniu.
Kniha, ktorá vyšla pri príležitosti novembrových 70. narodenín Vlada Urbana, vznikla na základe rozhovorov novinárky a moderátorky večera Zuzany Bobríkovej. Tá si zapisovala zaujímavosti z domácich i zahraničných pódií, kde súbory pod jeho vedením vystupovali. Sama tiež v porevolučnom období bola členkou speváckej zložky súboru Železiar.
Riaditeľka knižnice Soňa Jakešová využila besedu aj k tomu, aby zablahoželala čerstvému jubilantovi k narodeninám. A tak ste včera netradične mohli vidieť v knižnici čardáš z Parchovian, ktorý zatancovali členovia folklórneho súboru Železiar.
O knihe sa prišli rozprávať kolegovia z iných súborov, ale aj priatelia, či obdivovatelia choreografickej práce Vlada Urbana, ktorý na budúci rok oslávi ďalšie jubileum – do Košíc do súboru Železiar totiž prišiel v roku 1987.
(JV)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.