V Košiciach otvorili Pamätnú výstavu Sándora Máraia
Pamätná výstava Sándora Máraia je v bytovom dome na Mäsiarskej ulici 35 Košiciach, kde prežil podstatnú časť svojho detstva, verejnosti prístupná od utorka.
Tento rodák z Košíc patrí k najvýznamnejším a najuznávanejším maďarským i európskym spisovateľom 20. storočia. Ako povedal predseda Mestského výboru Csemadoku v Košiciach Szabolcs Köteles, do Košíc sa vrátil aj pôvodný nábytok.
Márai sa narodil v roku 1900 v Košiciach ako Sándor Károly Henrik Groschmid. Mestský výbor Csemadoku v Košiciach s podporou Maďarska odkúpil v roku 2017 väčšiu časť niekdajšieho bytu Grosschmidovcov.
[ad][/ad]Nechýba pôvodný nábytok
Výstava je výsledkom slovensko-maďarskej spolupráce. Rekonštrukcia bola realizovaná vďaka dotácii Fondu Gábora Bethlena. Zariadenie a vybavenie výstavy bolo zabezpečené prostredníctvom dotácie zo spomínaného maďarského fondu a slovenského Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
„Najdôležitejšia vec je, že sa sem vrátil nábytok, ktorý tu bol a ktorý rodina vlastnila. Pred 86 rokmi byt predali, odsťahovali sa do Miskolca a nábytok sa potom dostal do Budapešti. Teraz sa vrátil na svoje pôvodné miesto,“ povedal s tým, že výstava pozostáva aj z obrazov či fotografií.
Zväzky kníh i Máraiove citáty
Návštevníkov výstavy usmerňujú Máraiove citáty, ktoré chronologicky a tematicky prezentujú jeho životopis a dielo. Texty sú doplnené aj rôznymi dokumentmi a zväzkami kníh. Súčasťou výstavy je tiež prezentácia spisovateľovej manželky Loly. Od jej rodiny pochádza i dámsky sekretár z roku 1838.
Mladší brat spisovateľa, filmový režisér Géza Radványi, je na výstave zhmotnený prostredníctvom zvukových nahrávok s príbehmi o Košiciach, o ich rodinnom dome či o škole. K dispozícii sú tiež ukážky z niektorých jeho filmov. Pamätná výstava Sándora Máraia bola otvorená pri príležitosti Dňa maďarskej kultúry.
Foto: TASR(TASR, ROČ)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.