V Košiciach premietnu Slávnosť v botanickej záhrade
Pri príležitosti 50. výročia vzniku debutového filmu režiséra Ela Havettu Slávnosť v botanickej záhrade (1969) premietnu v Košiciach jeho digitálne reštaurovanú podobu.
Film v metropole východného Slovenska slávnostne premietnu v sobotu 26. októbra o 19.30 hod. v kine Úsmev. Osobne ho uvedie jeho scenárista Lubor Meir Dohnal a kameraman Dodo Šimončič. Informovala o tom Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).
[ad][/ad]O potrebe zázraku v ľudskom živote
Slávnosť v botanickej záhrade je farebná feéria o potrebe zázraku v ľudskom živote, vypovedá tiež o očarení prírodou a o radosti zo života a pohybu. Havetta svoj režijný debut nakrútil v scenáristickej spolupráci so spolužiakom z pražskej FAMU, scenáristom a dramaturgom Luborom Meirom Dohnalom. Vo svojom debute originálne spojil inšpiráciu naivným maliarstvom, nemým filmom a výtvarným impresionizmom.
V mozaikovitom rozprávaní Havetta vo filme približuje krčmárku Máriu, večnú nevestu, ktorá vytrvalo a márne vodí k oltáru otca svojich ôsmich dcér, a Pierra, ktorý svojím príchodom narúša pokoj vinárskej dediny Babindol a učí jej obyvateľov vychutnávať si život. Karnevalovému charakteru filmu a jeho mozaikovitému rozprávaniu zodpovedá vo filme aj výber protagonistov, ktorí verne dokázali tlmočiť Havettove myšlienky, okrem zopár hercov väčšinu postáv stvárnili neherci.
Aj keď kritika i diváci film ocenili pozitívne, začiatkom 70. rokov minulého storočia sa vzhľadom na vývoj spoločensko-politickej situácie dostal medzi zakázané filmy a na svoj druhý film Ľalie poľné (1972) si Havetta musel počkať. Obidva jeho filmy SFÚ tento rok digitálne reštauroval a plánuje ich vydanie na 2-DVD a blu-ray nosiči.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.