V Košiciach prezentovali tradičnú ľudovú kultúru
Folklórny Festival rodín chcel, v sobotu 11. júna, vyzdvihnúť silu a význam rodín v tradičnej kultúre. Podujatie zamerané na prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry prebiehalo od druhej popoludní v priestoroch Kasárne – Kulturpark na Kukučínovej 2. Trvalo do desiatej večer.
„Cieľom je stretnutie folklórnych rodín z územia Košického samosprávneho kraja a prezentácia hudobno-speváckych a tanečných programov kolektívov,“ uviedla Lenka Hyblárová z Kultúrneho centra Údolia Bodvy a Rudohoria, ktoré pripravilo toto podujatie.
Folklórna rodina
„Ponúkli sme priestor na prezentáciu jednotlivým rodinám, ktoré pôsobia v oblasti folklóru a zaoberajú sa tradičnou ľudovou kultúrou – hudbou, spevom, tancom, krojmi, remeslami. V mnohých folklórnych kolektívoch sa dedí vzťah k ľudovému umeniu cez dve i tri generácie. Videli sme už vystúpenia, kde na jednom pódiu stál dedo, otec, syn, matka s dcérami, manželské páry so svojimi deťmi. Chceli sme ukázať práve takéto väzby, pretože v nich vidíme prirodzené pokračovanie kedysi bežných životných kolobehov,“ hovorí riaditeľ Kultúrneho centra údolia Bodvy a Rudohoria Michal Kupec. Doložil, že dnes sa tento vývoj posunul napríklad do folklórnych kolektívov.
Rodina – základ spoločnosti
„Rodina je základ spoločnosti a nám by nemalo byť jedno, na akých princípoch sú tie základy postavené,“ hovorí Kupec.
Sprievodným programom je jarmok remesiel, na ktorý sa prihlásilo 25 jarmočníkov z celého kraja. Nechýbali tvorivé dielne, ochutnávky tradičných jedál. Pripravili školy ľudového tanca pre deti i dospelých, ktorých lektormi budú Vlado Michalko a Marianna Svoreňová. Zaujímavé súťaže pre celé rodiny, ale aj módna prehliadka krojov z jednotlivých dedín regiónov Abov, Gemer, Spiš a Zemplín príjemne dotvárali atmosféru. Košičanov zabávala ľudová hudba. Návštevníci vyskúšali hrnčiarstvo, zdobenie medovníkov, výrobu drôtených šperkov, sviečok, či maľovanie na sadru.
V programových blokoch účinkovali Muzika Milana Rendoša, folklórne skupiny Vinica z Myslavy, Parchovianka z Parchovian, folklórne rodiny zo Spiša, Gemera, Zemplína a Abova, hostia z Nyíregyházy. Ochutnávky jedál ponúkla folklórna skupina Jedlinka z Kojšova.
(SITA)
Ilustračné foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.