V Košiciach tvorila železná dáma
Slovenská Iron Lady, sochárka Erna Masarovičová, by v týchto dňoch oslavovala okrúhle narodeniny. Odo dňa, keď sa v obci Betliar 12. februára 1926 narodila, uplynulo 90 rokov.
Sochárka, šperkárka a medailérka Erna Masarovičová patrí k výrazným osobnostiam slovenského sochárstva druhej polovice 20. storočia. Jej doménou bola práca s kovom, vďaka čomu získala prívlastok slovenskej Železnej dámy.
Dotyky s tvorbou
„Hoci tvorila a žila v Bratislave, aj v Košiciach sa jej tvorby môžeme doslova dotýkať,“ pripomenula pre košice:dnes historička Katarína Nádaská z Východoslovenskej galérie. Masarovičovej diela – Kalich hutníkov I. a II. sú už takmer polstoročie svedkami života Košičanov na sídliskách Kuzmányho a Terasa. „Boli vytvorené na Medzinárodnom sympóziu v kove, ktorý sa od konca 60. rokov usporadúval vo Východoslovenských železiarňach v Košiciach,“ dodala K. Nádaská. Zdôraznila, že Erna sa zúčastnila jeho 4. ročníka v roku 1971 ako jediná žena v histórii sympózia.
Výsledkom jej práce boli plastiky kalichov. Sú zostavené z ohýbaných oceľových plátov, spojených do tvaru kalicha či kvetu. Stretnúť sa s jej prácou však možno v Košiciach aj na Železníkoch, v interiéri Jakabovho paláca a v zasadačke SAV. Rovnako aj v neďalekej Spišskej Novej Vsi, v Medzeve či Poprade.
Originálny rukopis
Na sympózium do Košíc prišla už ako etablovaná výtvarníčka, ktorá mala za sebou výstavnú činnosť aj účasť na Expo 67 v Montreali. Jej tvorba sa od 60. rokov vyvíjala až k originálnemu sochárskemu rukopisu. Intenzívne a veľmi úspešne sa venovala aj tvorbe medailí a plakiet, na Slovensku patrila medzi zakladateľov moderného autorského šperku. Použitím nepotrebného materiálu alebo prepracovaním iných predmetov (napríklad príborov) predurčila výtvarné postupy a spracovanie v šperkárstve. Žila a tvorila v Bratislave ako samostatná výtvarníčka od roku 1958 až do svojej smrti v roku 2008.
Výber z bohatého diela Erny Masarovičovej môžeme aktuálne vidieť na výstave Sochárky vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Predstavuje ju ako všestrannú a originálnu umelkyňu, ktorá si aj v silovom remesle, akým sochárstvo je, vypracovala svojský ženský pohľad na sochu.
Foto: Dokumentačné centrum VSG
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.