13.02.18

V košickom bábkovom divadle budú hľadať snehuliaka

zdroj: TASR

Bábkové divadlo v Košiciach pripravilo pre svojich divákov novú zimnú rozprávku Hľadá sa snehuliak! Autor a režisér Peter Palik sa pri jej písaní voľne inšpiroval knihou Jána Uličianskeho Snehuliacke ostrovy. Divadlo ju uvedie v premiére v piatok (16.2.) o 19. hodine. 

V inscenácii hľadá tuláčka Boni svojho strateného snehuliaka Špinuliaka, na dobrodružnej výprave Severným ľadovým oceánom jej pomáhajú kamaráti na čele s námorným kapitánom Vykukom. Zažijú pritom množstvo dobrodružných i nebezpečných príhod. Dostanú sa na ostrov snehožrútov, spoznajú cisára Ľadovíta mínus XIV., pobudnú v snežnom meste Mrazivostok a zastavia sa aj u snežného muža. Dialógy autor popretkával humorom a slovnými hračkami, ktoré vyčarujú úsmev na tvári detí, ale aj ich rodičov. „Je to taký rodinný typ inscenácie, takže nájdu si tam svoje deti, ale myslím si, že má čím zaujať aj dospelých. Nie je to vekovo obmedzené, ale skôr ju ocenia deti od päť - šesť rokov,“ priblížil autor Peter Palik. 

reklamná správa

Rozprávka s ekologickým posolstvom

Osobitou je táto bábková hra svojím výtvarným stvárnením. „Chceli sme poukázať aj na takú súčasnú tému, ako je ekológia alebo recyklovanie materiálov, takže na scéne uvidíte bábky, ktoré sú vyrobené z rôznych plastov alebo obalov a vlastne sú estetizované,“ konštatoval Palik. 

Inscenácia tak nesie aj ekologické posolstvo, ktoré môže detského diváka inšpirovať. Nová hra je 206. premiérou košického bábkového divadla a spestrením jeho ponuky pre divákov. „Už dlhšie obdobie absentovala v našom repertoári zimná téma, takže som oslovil režiséra a autora v jednej osobe, aby pre nás napísal zimnú rozprávku. Svoj sľub splnil, a tak vznikol jeden čarovný titul,“ priblížil umelecký šéf divadla Ivan Sogel. 

V inscenácii účinkujú členovia umeleckého súboru Erika Orgován Molnárová, Jana Štafurová, Juraj Fotul, Miroslav Kolbašský a Peter Creek Orgován. Režisérov tvorivý tím tvorí scénografka Lenka Kadlečíková a autor scénickej hudby Martin Geišberg. 


Foto: TASR
(TASR, JH)

Čítajte viac: divadlo rozpravky

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím