05.09.17

V košickom divadle predstavia svetoznámu operu v réžii Jiřího Menzela

Foto: Veronika Janušková

Štátne divadlo (ŠD) Košice ponúkne v sezóne 2017/2018 divákom opäť desať premiérových titulov - päť činoherných, tri operné a dva baletné.

Do repertoáru pribudnú okrem klasických inscenácií aj tituly v slovenskej premiére či autorské projekty. „Na ich príprave budú spolupracovať aj hviezdy svetového mena," informoval tlačový tajomník ŠD Svjatoslav Dohovič.

Hamlet

Prvou divadelnou premiérou sezóny bude 6. októbra uvedenie Shakespearovho Hamleta. Najznámejšia a najčastejšie citovaná divadelná hra bude mať tentoraz podobu tanečného divadla z autorskej dielne režiséra Ondreja Šotha, ktorý do svojho tímu v pozícii choreografov pozval sólistu košického baletu Maksyma Sklyara a odchovanca kubánskej tanečnej školy Nelsona Regueru Pereza.

Verdiho operu odrežíruje Jiří Menzel

Divadelnou udalosťou jesene by malo byť 27. októbra uvedenie opery Giuseppe Verdiho Falstaff. „Réžiu košického Falstaffa bude mať v rukách svetoznámy filmový a divadelný režisér Jiří Menzel, ktorý za svoj film Ostro sledované vlaky získal v roku 1966 sošku Oscara a na prestížnu filmovú cenu bol nominovaný v roku 1985 aj jeho film Vesničko má středisková,” uviedol Dohovič.

Návrat Čechovej komédie

Po 57 rokoch sa 17. novembra vráti na javisko košického divadla klasická komédia Ujo Váňa z pera Antona Pavloviča Čechova. V titulnej postave Ivana Petroviča Vojnického uvidia diváci Stanislava Pitoňáka. V postave Alexandra Serebriakova, ktorý svojím príchodom na vidiek zmení všetko, sa predstaví hosťujúci Jozef Stražan.

Slovenská premiéra hry od košickej autorky

Prvou premiérou roka 2018 bude 19. januára slovenská premiéra hry košickej autorky Adriany Krúpovej s názvom Ešte sa to dá zachrániť. Autorka vytvorila hru zo sveta divadla i biznisu zároveň odhaľujúc jeho zákulisné intrigy, grantové stresy, umelé i skutočné vykazovanie činnosti. „Ak by to nebola rafinovaná skutočnosť, možno by to vyšlo ako paródia," uvádza sa v charakteristike pripravovaného predstavenia.

reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac

V novom roku predstavia ďaľší zaujímavý program

Vo februári na Malej scéne uvedie činohra hru súčasného francúzskeho dramatika Joëla Pommerata Znovuzjednotenie Koreí. Napriek danému názvu hra vôbec nie je o politike. Sled krátkych situácií v brilantných dialógoch spája snaha o zjednotenie sveta mužov a žien a snaha o hľadanie cesty k sebe.

Druhým novým operným titulom budú vo februári Hoffmannove poviedky Jacquesa Offenbacha v réžii maďarského režiséra Imre Halasiho. V marci sa na javisko košického divadla v novom naštudovaní vráti klasický balet Petra Iľjiča Čajkovského Labutie jazero. V apríli sa diváci môžu tešiť na čiernu detektívnu komédiu súčasnej autorky Line Knutzonovej Remeselníci. Do operného repertoáru pribudne v závere mája Don Giovanni od Wolfganga Amadea Mozarta, dielo bude režírovať Juraj Nvota.

Poslednou premiérou sezóny bude 8. júna autorský projekt Sára Salkházy súčasného slovenského dramatika Kamila Žišku, ktorý sa inšpiroval príbehom ženy, bytostne spätej s Košicami.

(TASR)

Čítajte viac: statne divadlo kosice

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím