V mene zákona! Veselé čítanie o vážnych veciach
Jedného dňa kdesi v televízii začul, ako sa akási mladá, ani nie dvadsaťpäťročná modelka, či moderátorka pochválila, že sa chystá písať svoje pamäti. Vtedy si povedal, že keď môže pamäti písať takéto mladé žieňa, prečo by nemohol aj penzionovaný policajt. A tak začal. Napísal stranu, dve, dvadsať, sto, až sa zastavil na čísle 1500. Tak akosi vznikla trilógia V mene zákona! z pera košického autora Jána Dreveňáka (1951).
Ako uviedol pre košice: dnes počas včerajšej besedy s čitateľmi v kníhkupectve v jednom z veľkých košických nákupných centier, prvú časť pod názvom Boli že to časy! vydal zhruba pred rokom vo vydavateľstve Vienala. Druhú má pripravenú do tlače a tá tretia nateraz zostáva v podobe rukopisu.
Takmer štyristostranová prvá kniha obsahuje spomienky policajného dôstojníka z rokov 1969 až 1970 na službu vo vtedajšom Zbore národnej bezpečnosti. Ján Dreveňák bez zľutovania so svojským humorom, až sarkazmom v podobe poviedkových príbehov zo služby príslušníka VB (Verejnej bezpečnosti) pranieruje vtedajšie figúry politického a mocenského aparátu.
Kniha mala pomerne priaznivú odozvu aj u recenzentov. Vladimír Pavlík ju napríklad označil na jednej strane za ľahké, pohodové, ba až veselé čítanie o neraz vážnych veciach, no zároveň za originálny, zásadný a prelomový ponor do zaiste zaujímavej práce a či služby bývalých príslušníkov Verejnej bezpečnosti na začiatku 70. rokov minulého storočia. „Tak či onak, tak otvorene, kriticky i sebakriticky ešte nikto na Slovensku neopísal vtedajšie pomery v donucovacom aparáte totalitného režimu,“ uvádza recenzent. Beáta Belancová z Literárneho informačného centra zas píše, že „autor má obdivuhodnú pamäť nielen na príbehy, ale najmä na fakty a konkrétne dátumy.“ Z textu je podľa nej evidentná Dreveňákova motivácia zanechať odkaz pre mladšiu generáciu, ktorá nezažila bývalý politický režim a v mnohých prípadoch nepociťuje žiadnu súvislosť medzi minulosťou a prítomnosťou.
V súvislosti s Jánom Dreveňákom je ešte potrebné dodať, že kniha Boli že to časy!, aj keď ide o autorovu prvotinu, nie je jeho prvým dielom. Predbehla ju podstatne útlejšia knižka Slovenské horory, ktorá mala u kritiky aj čitateľov rovnaký, ak nie ešte väčší úspech.
Foto: Ik
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.