V Národnom divadle sa rozlúčili s Janom Třískom
Dlhotrvajúcim posledným potleskom sa dnes české Národné divadlo rozlúčilo so zosnulým hercom Janom Třískom, ktorý tragicky zahynul na následky pádu z mosta, napísal spravodajský server iDNES.cz
„Buď zbohom, tvoja tvár Romea tu zostáva s nami a bude večne mladá,” preniesol z javiska Třískov priateľ, shakespearológ a prekladateľ Martin Hilský. Medzi ďalšími prehovorili slovenský herec a režisér Martin Huba či obe Třískove dcéry.
Na poslednú rozlúčku s kolegom prišli popri Ive Janžurovej Jana Potměšila, Igora Bareša, Ivana Trojana, Jana Hrušínského či Jany Preissovej i Petra Špalková, s ktorou Tříska nakrútil svoj posledný film Po strništi bos.
Medzi ďalšími sa objavili i režiséri Jiří Mádl, ktorý mal pôvodne práve s Třískom nakrúcať film, a Jan Hřebejk či producent a režisér David Ondříček.
[ad][/ad]Z ďalších tvárí českého verejného života bolo možno v hľadisku pražského Národného divadla zahliadnuť politika a prekladateľa Michaela Žantovského či Karla Schwarzenberga. Vedľa Třískovej manželky Karly Chadimovej sedela Marie Tomášová, ktorá v Národnom divadle hrala Júliu k Třískovnu Romeovi.
Na plátne nad javiskom sa striedali fotografie zo všetkých hercových významných úloh, medzi ktorými nechýbal ani legendárny Kráľ Lear z Letných shakespearovských slávností.
„Nádherný životný príbeh herca, ktorý svoj dar splácal spaľujúcou posadnutosťou. Nebol si odsúdený hľadieť v nemocnici na plafón a trápiť sa úvahami o svojej neužitočnosti, ako hovorí Shakespeare: Pokiaľ už sa to má stať, nech sa to stane rýchlo,” uviedol okrem iného Martin Huba, ktorý s Třískom spolupracoval práve na spomínanom Kráľovi Learovi.
(TASR, NN)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.