Valibuk a Laktibrada prichádza do košického Bábkového divadla
Najnovšia rozprávka, ktorú pripravilo Bábkové divadlo (BD) v Košiciach, je moderná verzia ľudového príbehu o Valibukovi a Laktibrade. Hru o silákovi, princeznej a trpaslíčke, ktorá mala rada kašu, uvedie v premiére v piatok 11. mája.
V poradí 207. premiéra divadla pod názvom Valibuk a Laktibrada čerpá zo slovenských ľudových rozprávok zozbieraných Pavlom Dobšinským. Autorom a režisérom je skúsený divadelný režisér a pedagóg Pavel Uher. Tradičnú rozprávku o veľkom silákovi uchopil tak, aby v nej uchoval čaro dávnych čias, ale aby jej zároveň vdýchol aj moderné prvky. Dej popretkával humorom a milými replikami, takže sa na nich pobavia nielen deti, ale aj dospelí. Zaujímavosťou je, že oproti pôvodnému Dobšinského textu je Laktibrada ženou a nie mužom – škriatkom.
Autor sa jednak inšpiroval nápadom Ľubomíra Feldeka. „Aj to meno končí na „a“, čo je netypické pre mužské mená, takže tam už bol impulz, aby to bola žena. Navyše je známe, že v 19. a možno aj v 20. storočí v cirkuse ukazovali rôzne rarity a jednou z nich bola žena, ktorá mala bradu,“ vysvetlil Uher.
„Takou raritou je aj táto postava, ktorá v príbehu škodí a robí všetko preto, aby hrdina Valibuk nesplnil to, za čím sa vydáva do sveta, teda vyslobodiť unesenú princeznú,“ dodal.
[ad][/ad]Humor a vtip na javisku
V hre účinkujú v alternácii herecké dvojice Viktória Sedláková s Andrejom Sisákom, a Erika Orgován Molnárová s Miroslavom Kolbašským. Dramaturgiu mal na starosti Ivan Sogel, scénografiu Eva Farkašová a hudbu Vincent Jaš. Hra je vhodná pre deti od troch rokov, uvádzajú ju v bábkovej sále na Alžbetinej 38. Ako priblížil umelecký šéf Ivan Sogel, v BD už dávnejšie uvažovali rozšíriť repertoár o klasický titul, resp. Dobšinského text. Pri výbere rozprávky o Valibukovi podľa voľba na tvorcu Pavla Uhera, s ktorým divadlo spolupracuje už od roku 1980. „Inscenácia je zaujímavá tým, že má množstvo akcií, je v nej humor a vtip, ktoré ju obohatia, takže určite si prídu na svoje nielen deti, ale aj dospelí,“ doplnil Sogel.
(TASR, PD)foto: TASR
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.