Veľa podôb lásky v komédii noci
Aj keď komédiu Sen noci svätojánskej uvádzajú na divadelných doskách už takmer 500 rokov, v histórii košického Štátneho divadla sa prvýkrát objavila až teraz. Postaral sa o to mladý slovenský režisér Ján Mikuš, ktorý hru naštudoval s členmi košickej činohry. Stále aktuálnu komédiu uviedli v premiére v piatok minulého týždňa.
Sen noci svätojánskej je ako všetky Shakespearove texty taký skvelý a nadčasový, že sa dočkal svojich mnohých verzií, vrátane baletu, opery či fantasy
filmu. Legendárny Jiří Trnka podľa tejto predlohy natočil bábkový film a Woody Allen svoj Sex noci svätojánskej.
Režisér Ján Mikuš si zvolil v Košiciach moderný prístup, aj keď ako sám vopred zdôraznil, divák nemôže čakať žiadny experiment, ani veľkolepú interpretáciu.
„Ak je aj upravená, tak je to len v rámci nejakého tempa reči respektíve v detailoch. Naša práca spočíva v tom, že objavujeme text, objavujeme príbeh, objavujeme postavy, ktoré sú plnohodnotné. Tá hra je o veľkej láske, ale aj o smrti, o dni a noci. Keby som jej mal vymyslieť nejaký komerčný podtitul, tak je to
v našej podobe Komédia noci.“
Michal Soltész, predstaviteľ dvojúlohy Tezea a Oberona, stvárnil za tých 24 rokov, čo robí divadlo, množstvo postáv v Shakespearových hrách: „Shakespeare je pre mňa vždy zárukou aspoň dramatickej, keď už nie hereckej a interpretačnej kvality, pretože on to mal vždy dobre vymyslené.“
Podľa Michala je uvádzanie Shakespeara v divadlách dôležité, pretože tak sa skôr dostane k ľuďom: „Myslím, že málokto si sám prečíta Shakespearo
vu hru. V divadle si to ale divák pozrie za dve hodinky a dvadsať minút a má to ako príjemnú kultúrnu povinnosť.“
Túto hru v hre treba určite vidieť, lebo ako dodal na záver: „Môže to byť aj zábavné, môže to byť aj poučné, ako je vlastne každý Shakespeare. Mladý tím, ktorý sa v košickom divadle pri tejto inscenácii stretol, priniesol mladý pohľad na Shakespeara a ja týmto veciam celkom fandím.“
(nov)
Foto: archív šd
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.