Viac ako tisíc detí sa zabávalo na festivale Krajina Haliganda
Na košickom KVP sa cez víkend odohral festival Krajina Haliganda. Na letnej akcii boli vítaní nielen dospelí, ale hlavne deti. Organizátori zlanárili známych umelcov, tí spolupracovali na workshopoch s malými návštevníkmi.
Dvojdňové podujatie si nenechalo ujsť približne 1200 detí. „Festival je výnimočný tým, že aj keď u nás vystupujú známi umelci, tak sa ich snažíme dostať do iných súvislostí s návštevníkmi. Chceme, aby nielen zahrali a odišli, ako sa to obvykle na festivaloch deje. Snažíme sa, aby s deťmi strávili čas a robili spoločne rôzne aktivity,“ vysvetlil zámer festivalu organizátor Roman Sorger.
Bavili sa hudbou
Motivácia líšiť sa a prinášať deťom čo najviac osobných skúseností, ich priviedla aj k vybudovaniu hudobnej skúšobne. Priestor, kde si môžu deti zadžemovať s profesionálmi, postavili pred troma rokmi. Tento víkend v nej čas s deťmi trávil napríklad hudobník Jozef Zima z kapely Peter Bič Projekt.
„Radosť nám urobil aj chlapec, ktorý u nás hral na bicie prvýkrát pred štyrmi rokmi a teraz chodí pravidelne na hodiny na základnú umeleckú školu,“ spomínal R. Sorger.
Tvorivá zábava
Víkend bol aj príležitosťou vyskúšať si divadelné kostýmy a zahrať sa s rekvizitami. V spolupráci s režisérkou Vierou Dubačovou a scénografom Dušanom Krnáčom. Nechýbali klauni, dokonca aj hosť Juraj Benčík, ktorý pracoval v svetoznámom cirkuse Cirque du Soleil.
Tvorivosť neobišla ani štúdio, kde si deti vyskúšali dabing so skúsenými hercami. Na chvíľu ožila aj detská televízna relácia Táraninky. Jej pódiovú verziu moderoval Milo Kráľ, jedna z hlavných postáv seriálu Búrlivé víno.
Projekt sa rozvíja
Piaty ročník Krajiny Haliganda sa konal výnimočne v auguste, budúce leto sa však vráti do starých koľají koncom júna. Spojí sa s medzinárodným projektom Brave Kids, na ktorom sa stretnú deti z Nepálu, Turecka, Brazílie a Poľska.
Petra Pichaničová
Foto: Juraj Gembický
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.