Vianoce s umením
Maliari a sochári zoskupení v združení Cassovia Art Club, ktoré je úzko napojené na súkromný výstavný priestor VEBA, predstavujú v týchto dňoch svoju tvorbu v jednej z košických hipsterských kaviarní HalmiCaffe na Hlavnej ulici.
Výstavnú akciu pod názvom Vianoce s umením podporilo šestnásť výtvarníkov s vyše 30 dielami, medzi ktorými nechýbajú mená, ako Jana Onušková, Dušan Baláž, Andy Gore, Pavel Kvoriak, Jaroslav Dvorský, Ladislav Demko, Vlado Vajs, Vladimír Šuster a ďalšie.
Dobre fungujúca umelecká societa
Skvelých kamarátov a spolupútnikov, ktorých milovníci umenia vnímajú na košickej výtvarnej scéne vyše štvrťstoročie, spája pocit spolupatričnosti a zdravá konfrontácia, čo zodpovedá atribútu: dobre fungujúca umelecká societa. No spája ich predovšetkým spoločný názor na opodstatnenosť existencie maľby ako takej, na svojbytnosť závesného obrazu a jeho fungovanie ako umeleckého média. Práve tieto otázky silne zarezonovali začiatkom 90. rokov. V tom čase sa mudrácky prognózovala smrť klasickej maľby. Sporné predpovede, ktoré sa ale nenaplnili, v Košiciach najviac skepticky prijímali práve títo výtvarníci.
Oslobodzujúci November
Viacerí z prezentujúcich sa autorov majú identickú maliarsku totožnosť. Formovala sa pod vplyvom príbehu, pričom rovnakými dejovými peripetiami prešli takmer všetci. Buď sa vzdelali na košickej ŠUP-ke (teda škole úžitkového výtvarníctva), alebo výtvarné nadanie si prehlbovali súkromnými hodinami u známych košických výtvarníkov (Feld, Gáll, Hegyesi, Roskoványi a i.).
Umelecky sa vyvíjali v kontexte, ktorý nemal a ani nemohol mať nič spoločné s oficiálnym prostredím košického výtvarného života. Navyše ich umenie bolo zámerne vytesňované na perifériu záujmu, či umelo, často dehonestujúco vnímané ako subkultúrny prívesok. Aj preto ich etablovanie prebiehalo zložito a naplno sa uskutočnilo až po Novembri 89.
Sonda do mikrosveta
Skupinová akcia Vianoce s umením predstavuje okrem benefície príležitostnú sondu do umeleckého mikrosveta týchto osobností. Napríklad expresívne vyzretým pohľadom bezuzdne približuje ženu Dušan Baláž, ktorý ju posunul do polohy provokatívnej zmyselnosti, plnej erotizujúceho napätia. Technologicky sú jasne zvládnuté Goreho kompozície. Vyžaruje z nich senzibilný pocit, v rámci ktorého utvára subtílne, amorfné emblémy, doprevádzané kultivovanou farebnosťou, buď s transcendentným podtextom, alebo iracionálnym obsahom. Kvoriak sa stavia proti konvenčnej skúsenosti. Tým, že sa vzpiera reálnej skutočnosti, usiluje o jej ustavičnú premenu. Aktom jeho maliarskej reflexie je sebavýpoveď, do ktorej integruje aj poetický výraz.
Na pomoc priateľovi
Vianočný salón košických výtvarníkov zo združenia Cassovia Art Club má takmer dvadsať rokov trvajúcu tradíciu. Vianoce s umením majú tentoraz príznačný humánny charakter. „Časť finančného výťažku z predaja svojich diel venujeme nášmu priateľovi, mladému výtvarníkovi Lackovi Staňovi, ktorého, žiaľ, postihla ťažká choroba,“ vysvetľuje zakladateľ a organizátor výnimočného podujatia, výtvarník a galerista Dušan Baláž.
Tibor Kočík
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.