Videl a fotografoval všetky kostoly Slovenska, výsledok svojej práce priniesol aj do Košíc
Mladý Bratislavčan Zdenko Dzurjanin chodil osem rokov po Slovensku a fotografoval kostoly. Navštívil každú obec a mesto (spolu 2927) a odfotografoval každú sakrálnu stavbu, ktorá spĺňa status kostola (doposiaľ už 4146).
V kurátorskej koncepcii Pavla Demeša tak vznikla unikátna výstava, ktorú dnes otvorili v priestoroch Kultúrno-vzdelávacieho centra Štátnej vedeckej knižnice na Pribinovej 1 v Košiciach. „Nie je to klasická fotografická výstava, ale kombinácia údajov o kostoloch a náboženstve na Slovensku od 9. storočia až po dnešok. Ponúka historický prierez od kostolov, ktoré stoja od čias Veľkej Moravy, až po najnovšie, postavené minulý rok,“ povedal pre košice:dnes P. Demeš.
Megamapa
V Bratislave, kde táto putovná výstava odštarovala vlani v lete, pútala najväčšiu pozornosť megamapa Slovenska, vyskladaná z fotografií 4124 kostolov. „Keď budete stáť pred týmto obrazom, aj vy si budete môcť povedať, že vidíte všetky kostoly Slovenska,“ dodal kurátor na margo provokatívneho názvu výstavy “Videl som všetky kostoly Slovenska”. Pred megamapou, vďaka jej putovnej skladacej verzii, sa od stredy môžu odfotografovať aj Košičania.
Košická výstava
Košice sú prvým z krajských miest, kde sa výstava po Bratislave zastavila. Kto ju navštívi, získa komplexný pohľad na náboženskú skladbu a kostoly Slovenska a získa aj zaujímavé informácie. „Takýto pohľad na Slovensko cez kostoly je unikátny aj ako pohľad na krajinu, ktorá bola súčasťou iných štátnych celkov. A pokiaľ vieme, takýto projekt nemá žiadna iná krajina Európy, nieto ešte ´prepochodovaný´ jedným človekom,“ poznamenal P. Demeš.
V Košiciach návštevníci nájdu okrem veľkej mapy aj výber 30 fotografií a niekoľko informačných panelov. Návštevníci na nich vďaka nim spoznajú dva najstaršie kostoly pochádzajúce z čias Veľkej Moravy, osem najcennejších, zapísaných v Zozname svetového dedičstva UNESCO a tiež niekoľko sakrálnych stavieb reprezentujúcich geografickú a náboženskú skladbu a tiež rôzne obdobia vzniku.
Prešiel 500-tisíc kilometrov
Autor fotografií Zdenko Dzurjanin pri svojich cestách za kostolmi Slovenska prešiel pešo, na bicykli, vlakom či autobusom vyše pol milióna kilometrov. Nemá totiž auto ani vodičský preukaz. Až posledné tri roky, za ktoré prebrázdil vyše polovice krajiny, sa viezol ako spolujazdec v aute svojho priateľa, košického výtvarníka Ľuboša Lorenza.
Ako pre košice:dnes potvrdil, k fotografovaniu kostolov ho priviedla spontánna myšlienka spoznať krajinu, v ktorej žije. Ako nám potvrdil, v Košiciach máme v súčasnosti 40 kostolov, pričom najstarší je z roku 1297 dominikánsky kostol. Najkrajší však pre neho nie je Dóm sv. Alžbety, ale Kostol sv. Bartolomeja v Myslave. „Fascinoval ma svojou barokovou výzdobou a veľmi červenou strechou. Ale možno aj tým, že bol veľmi fotogenický a bolo krásne počasie,“ dodal s úsmevom.
Kompletný zoznam kostolov piatich cirkví
Autori súčasne s výstavou zostavili aj interaktívnu internetovú mapu, na ktorej je vynesený každý jeden z kostolov aj s GPS súradnicami: „Ak má niekto pochybnosť, či tam ten ´jeho´ kostol je, môže si ho nájsť na www. kostolyslovenska.sk.“ Záujmecovia tam okrem fotografie nájdu aj podrobnejšie údaje o jednotlivých kostoloch.
Podľa P. Demeša tak vznikol kompletný zoznam kostolov piatich cirkví – rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, evanjelickej, kalvínskej a pravoslávnej.Ich sakrálne stavby spĺňajú status kostola podľa príslušného cirkevného zákona, preto tam kaplnky, modlitebne, zborové domy či synagógy nenájdete.
Výstavu si verejnosť môže pozrieť od 13. januára. Prístupná bude do konca mesiacay počas otváracích hodín knižnice.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.