Viktor Šefčík tvorí ako posadnutý
Už svojou druhou výstavou v priebehu necelých troch mesiacov sa môže pochváliť košický výtvarník Viktor Šefčík. Obe prichýlil Fashion Point Cafe na Mlynskej ulici. Potrvá až do konca februára.
Komorný salón v komornom prostredí prezentuje šesť farebných a šesť čiernobielych Šefčíkových diel z rôznych období. Je prierezom od starších vecí, až po novinky inšpirované jeho nedávnym pobytom v Chorvátsku. Vystavené obrazy sú doplnené aj o fotografi e Ronalda Záhumenského, do ktorých robí Viktor koláže.
Pod vplyvom Picassa
Najstarším vystaveným obrazom je autoportrét z roku 1984, inšpirovaný Pablom Picassom.
„Maľoval som ho ako tretiak na vysokej škole. Zelenomodrá farba znamená slobodu a červená ten červený teror, čo tu vládol. Každý človek mal minimálne dve tváre – doma hovoril inak a na verejnosti celkom inak. Na vyjadrenie týchto pocitov som si zvolil kubizmus. Našiel som kresby Pabla Picassa ktoré neboli publikované a do nich som použil vlastnú farebnosť,“ vysvetľuje maliar.
Kaviarnička Mary
Výstavu organizuje majiteľka kaviarne Fashion Point Cafe Mary Gildein.
„Robí záslužnú prácu, pretože supluje súčasné štátne galérie, ktoré robia veľké H….“ myslí si Viktor a dodáva: „V lete som oslovil všetky košické galérie s tým, že chcem spraviť výstavu. Neodpovedala mi ani jedna.“
„Už od začiatku, ako som pred vyše rokom otvorila túto kaviareň, som poškuľovala po obrazoch pána Šefčíka, i keď sme sa vtedy ešte nepoznali,“ hovorí Mary Gildein o tom, ako sa začala jej spolupráca s Viktorom. „S menom Šefčík som za zoznámila, keď som raz videla v Dome umenia visieť jeho obraz Pohľad z Andrássyho dvora. Veľmi silne ma oslovil. A vtedy som si povedala, že tohto človeka chcem spoznať.“
Kaviareň v galérii, galéria v kaviarni
Portfólio umelcov, ktorí svojou tvorbou Mary Gildein oslovili, vzniklo v jej hlave skôr ako samotná kaviareň. Po jej otvorení si Mary začala plniť sen a postupne u nej vystavovali Helmut Bistika, Dušan Baláž, Jaro Dvorský, Julka Zelená…
„Viktorovi Šefčíkovi robím hneď druhú výstavu za sebou. Bola by som rada, keby nám táto spolupráca vydržala, lebo ja sa od neho veľa učím. Myslím si, že aj ja a môj priateľ mu dávame niečo do života. Táto spolupráca je zábavná a má zmysel. Snažím sa vytvoriť nový neformálny priestor – kaviareň v galérii alebo galériu v kaviarni, kde chuť výbornej kávy je umocnená krásou výtvarných diel a módnych návrhov, alebo naopak.“
Kamenné tváre
Aj keď vernisáž bola len prednedávnom, Viktor už chystá ďalšiu výstavu nazvanú Kamenné tváre. Inšpiráciu našiel počas nedávneho študijného pobytu na Krku v Chorvátsku. „Vystavím tu veľké oleje. Príroda Chorvátska je drsná. Podľa niekoho sú tam len kamene a more. A mňa práve kamene fascinovali. Čo je pre niekoho drsné, je pre mňa úžasné a inšpirujúce…“ teší sa už teraz maliar.
Natália Novotná
Foto: Ronald Záhumenský
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.