Vitálny osemdesiatnik inšpiruje mladú generáciu
Aj keď tvorba najstaršej generácie výtvarných umelcov (narodených v 30. a 40. rokoch uplynulého storočia) sa javí byť programovo naplnená a výrazovo aj štýlovo uzavretá, nie vždy platí, že ich pôsobenie na súčasnej výtvarnej scéne má povahu skôr potvrdzovania ako prekvapovania.
Určite to neplatí o čerstvom osemdesiatnikovi Michalovi Hajnalovi, maliarovi, ktorého dielo prezentuje Východoslovenská galéria do konca novembra. Už preto nie, že tento vitálny umelec prekvapuje spôsobom vyjadrovania, voľbou výtvarného jazyka, zvláštnym maliarskym dôrazom a výslovnosťou. Slovom inšpiratívnou dikciou, ktorou oslovuje i mladých výtvarníkov.
Sám vojak v poli
V dnešnom tisícorakom svete štýlov a smerov i v spletitosti výtvarných názorov ostáva Hajnal na Slovensku sám vojak v poli. Je problematickým solitérom, s ktorým si nevie poradiť umenoveda, lebo jeho dielo sa ťažko dá zaradiť do zodpovedajúcej škatuľky.
Áno, v Hajnalovom prípade zovšeobecňovanie a škatuľkovanie bezo zvyšku nefunguje. O niečo sa predsa len pokúsil teoretik umenia Bohumír Bachratý. Hajnala označil za senzualistického expresionistu, ktorý „sústreďuje sa na vnútornú dráhu ľudskej duše, vžíva sa do roly ľudstva 20. storočia. Zvláštnosť obrazov umelca sa skrýva v analytickom svetelnom zaobchádzaní s farbou. Farba sa stane svetlom a svetlo z neho vystúpi“.
Z Košíc do Prahy
Hajnal svoj maliarsky program voľne rozvinul na prahu 90. rokov. Vtedy ho ako 55-ročného odviali životné peripetie na dlhší čas do Prahy. Odišiel z Košíc, kde žil takmer štyri desaťročia a kde sa aj výtvarne vzdelal u Löffl era, Nemčíka, Bukovinského. A u Felda, vďaka čomu sa stal znalcom jeho diela.
Práve magická Praha oslobodila Hajnala od rôznych nánosov i tieňov minulosti. Objavil v sebe rozmanitý svet so širokou stupnicou a škálou farieb, tvarov, štruktúr, čiar a symbolov. Tie pretavil do tém, oscilujúcich medzi realitou a transcendenciou.
Viac ako štvrťstoročie sa na jeho plátnach objavujú autentické výjavy z holokaustu. Stvárnením biblických motívov prenikol do hĺbok myšlienkových posolstiev starozákonných prorokov. Z reálneho života sa do popredia dostali motívy cirkusových vystúpení, karnevalov, majálesov.
Uznanie našiel v Maďarsku
Kým na Slovensku si Hajnalove dielo svoje miesto ešte iba hľadá, v Maďarsku, kde umelec viac rokov žije, svoje uznanie už našlo.
Prominentná galéria Kormendy – Csak, vlastniaca vyše 500 Hajnalových obrazov, prezentuje jeho dielo po celej Európe. Popritom mu vydala veľkú reprezentatívnu monografi u ako aktuálny výraz jedinečnosti jeho umenia. Na dôvažok, Hajnal je nositeľom prestížnej zlatej medaily Pro cultura Hungarie, udeľovanej ministrom kultúry.
To všetko dokumentuje odhodlanie a záujem pochopiť tvorbu tohto výtvarníka so zložitým životným i umeleckým príbehom.
Tibor Kočík
Foto: Archív VSG
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.