05.02.15

Vo filharmónii dnes zaznie sólo pre saxofón

KOŠICE - Štvrtkový večer rozozvučí koncertnú sálu Domu umenia nástroj, ktorý je obľúbený predovšetkým v jazzovej hudbe. Na koncerte s názvom „Sólo pre saxofón“ si poslucháči budú môcť saxofónové sóla vychutnať v podaní vynikajúceho poľského saxofonistu Pawela Gusnara. 

Rapsódia pre altsaxofón

V interpretácii skvelého inštrumentalistu zaznie Rapsódia pre altsaxofón a orchester od C. Debussyho, francúzskeho predstaviteľa tzv. impresionizmu v hudbe. Pozoruhodná rapsódia napriek svojim umeleckým kvalitám zostáva v úzadí pozornosti muzikológov i mainstreamového orchestrálneho repertoáru.
Rapsódiu komponoval v čase, keď pracoval na slávnej La Mer pre orchester, čo sa odzrkadlilo aj v použitom materiáli nadväzujúcom okrem iného aj na mestské intonácie.

Uchvátený zvukom

Saxofonista sa predvedie aj v Koncerte pre altsaxofón Es dur A. Glazunova, jednom z posledných významných diel tohto veľkého skladateľa. Glazunov bol v tom čase uchvátený zvukom saxofónu, ktorý ako hudobný nástroj vtedy ešte nebol natoľko rozšírený.
K napísaniu tohto koncertu ho doslova dotlačil jeho priateľ, slávny saxofonista Sigurd Rascher, ktorý dielo premiéroval s mimoriadny úspechom, bohužiaľ až po skladateľovej smrti.

O Mahlerovi inak

Monumentalita, apoteóza víťazstva a originálnosť koncepcie. V tomto duchu sa ponesie druhá polovica večera, kde zaznie Mahlerova Prvá symfónia D dur, pôvodne obsahujúca aj program zostavený podľa novely Jean Paula „Titan". Súvislosť s touto predlohou je však v hudbe sotva poznateľná. Saxofónový večer sa v Štátnej filharmónii Košice ponesie pod dirigentskou taktovkou Petra Vronského, šéfdirigenta Moravskej filharmónie Olomouc. Pre záujemcov, ktorí chcú vedieť viac o tajoch hudby sa bude pred koncertom konať ďalšia z obľúbených popularizačných prednášok Karola Petrócziho, na ktorej sa tentoraz dozvedia niečo viac o Mahlerovi a jeho symfóniách.

Pawel Gusnar

Je „dvorný“ umelec značiek Yamaha a Rico D'Addario & Company. Ako jeden z mála saxofonistov patrí k tým, ktorí dokážu kombinovať klasickú hudbu s jazzom a populárnou hudbou. Aj vďaka tomu ročne odohrá desiatky koncertov doma i v zahraničí, či už sólovo alebo ako člen komorných zoskupení. V súčasnosti je činný aj pedagogicky na Univerzite Fryderika Chopina vo Varšave a Akadémii hudby v Lodži. Tento poľský saxofonista je  absolventom Hudobnej akadémie Fryderika Chopina  vo Varšave. Svoje interpretačné schopnosti rozvinul aj na majstrovských kurzoch u Christiana Wirtha (Paríž), Ed Bogaarda (Brusel), Lawrence Gwozdza (USA) a Johanesa Ernsta (Berlín). Je víťazom Prvej medzinárodnej súťaže dychových nástrojov a Súťaže komornej hudby vo Vroclave.
:MARIANA LECHMANOVÁ
Foto: gusnar.eu

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím