Vo svidníckom skanzene sa súťažilo vo varení pirohov
V rámci Dňa ľudových tradícií sa vo svidníckom skanzene v nedeľu uskutočnila medzinárodná súťaž vo varení pirohov. Bola spojená s ukážkou tradičných remesiel typických pre severovýchod Slovenska.
Pirohy boli podľa riaditeľa Slovenského národného múzea – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku Jaroslava Džoganíka v tomto kraji v minulosti „druhým chlebom každodenným“.
[ad][/ad]Vyvrcholenie letnej sezóny
„Pripravovali sa viac ráz do týždňa v rôznych obmenách. Táto súťaž je najväčším magnetom pre návštevníkov nášho skanzenu, ale zároveň je aj ťažiskom celodenného programu. Samozrejme, že všetku pozornosť sústreďujeme práve tomuto dňu, ktorý je takým prirodzeným vyvrcholením letnej sezóny. Múzejníci k nemu preto pristupujú maximálne zodpovedne s vedomím, že je to naša povinnosť, ale aj naše poslanie – jednak chrániť, ale aj zveľaďovať dedičstvo, ktoré nám zanechali naši predkovia. Na druhej strane naplniť očakávania hostí, ktorí prišli zo širokého okolia,“ uviedol Džoganík.
Podujatie pripravili v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku. Päť družstiev zo Slovenska a jedno z Ukrajiny malo za hodinu pripraviť 50 kusov pirohov.
„Meria sa čas, kvalita, ale aj originalita plnky. Pirohy sa varili v rôznych obmenách od výmyslu sveta. Ide o to, aby porotu zaujali originálnosťou, chuťou a samozrejme ukázali aj svoju šikovnosť,“ vysvetlil Džoganík.
„Tradičné pirohy sú zemiakové, plnené kapustou, syrom, tvarohom alebo bryndzou. Minulý rok sme mali aj taký experiment, že české družstvo nám ukázalo pirohy plnené krevetami. Samozrejme, to je už to moderné poňatie pirohov,“ povedal riaditeľ múzea.
„Naučila ma ich mamka. Dnes som si pripravila zemiakovú plnku s mätou. Zvyknem ich robievať i s bryndzou, tvarohové, aj so slivkami. V práci ich robíme každý pondelok, čiže často, doma pomenej,“ prezradila Mária Kozáková, ktorá súťažila v družstve Baby z Vápeníka.
Porota napokon ocenila všetkých, keďže ich každé z družstiev niečim zaujalo.
Foto: tasr(TASR, PS)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.