Vo veku 103 rokov zomrela legenda Hollywoodu, herec Kirk Douglas
Vo veku 103 rokov zomrel v stredu americký herec Kirk Douglas, ktorý bol jedným z posledných pamätníkov „zlatého veku“ Hollywoodu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.
Úmrtie svojho otca potvrdil na Facebooku herec a producent Michael Douglas. „Pre svet bol legendou, hercom zo zlatej éry filmu, ktorý sa sám dožil zlatého veku, humanistom… ktorý nám všetkým bol vzorom,“ napísal na Facebooku Michael Douglas.
Oskarový herec
Legendárny americký filmový herec, producent a režisér Kirk Douglas je známy ako westernový hrdina, ale aj ako Spartakus z rovnomenného filmu, či Vincent van Gogh z filmu Smäd po živote. Je otcom takisto slávneho amerického herca Michaela Douglasa.
Kirka Douglasa preslávila v Hollywoode najmä úloha Spartaka v rovnomennom filme režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1960, za ktorú bol nominovaný aj na Oscara. Na túto prestížnu cenu ho nominovali aj za úlohy v dvoch ďalších filmoch – Champion (1949) a The Bad and the Beautiful (1952). Napokon ju však získal až v roku 1966, a to v špeciálnej kategórii – za celoživotné dielo.
[ad][/ad]Spolupracoval so slávnymi režisérmi
Na svojich filmoch spolupracoval Douglas s najslávnejšími režisérmi Hollywoodu, ako boli Billy Wilder, Howard Hawks, Vincente Minnelli, J. L. Mankiewicz a mnoho ďalších. Posledný krát sa objavil pred kamerou v roku 2004 vo filme Illusion. Prežil zrážku lietadla a vrtuľníka v roku 1991 (dvaja ľudia vtedy zahynuli, on jediný prežil) a záchvat mŕtvice v roku 1996. Svoj život opísal v autobiografii Handrárov syn.
Kirk Douglas bol držiteľom čestného Zlatého medveďa z festivalu v Berlíne, dvojnásobným nositeľom ceny Zlatý glóbus a mnohých cien z filmových festivalov celého sveta.
Narodil sa ako Issur Danielovitch v roku 1916 v priemyselnom meste Amsterdam v štáte New York v rodine židovsko-bieloruského vysťahovalca. Detstvo prežil v chudobných štvrtiach New Yorku, kde si musel sám zháňať peniaze na živobytie i štúdium. Ako nádejný boxer mohol vďaka štipendiu navštevovať prestížnu St. Lawrence University, kde sa venoval štúdiu chémie a anglickej literatúry.
Popri pomocných prácach ako domovník sa pokúšal o prvé kroky na divadelných javiskách. Po získaní štipendia americkej Akadémie dramatických umení sa presunul na Broadway, kde jeho herecký rozlet prerušila druhá svetová vojna.
V roku 1941 narukoval do služieb vojnového námorníctva a v roku 1943 sa oženil. Jeho prvorodený syn Michael prišiel na svet v roku 1944. Po skončení vojny sa opäť vrátil do divadla a druhýkrát sa oženil. Manželstvo s Annou Buydensovou trvalo od roku 1954 až do hercovej smrti.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.