Vo Východoslovenskom múzeu otvoria unikátnu výstavu Až na kov
Vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach 2. marca sprístupnia unikátnu výstavu Až na kov, ktorá približuje záchranu a reštaurovanie vzácnych exponátov z hradu Krásna Hôrka, ktoré poškodil veľký požiar hradu 10. marca 2012.
Je to len tretia prezentácia zachránených predmetov, pričom prvá sa uskutočnila v roku v októbri 2015 v Brne a druhá v júni 2016 v Bratislave. Zachránené exponáty po tejto výstave budú vystavené už len na svojom stálom mieste – na hrade Krásna Hôrka po ukončení rekonštrukcie.
„Nielen mňa, ale celej slovenskej verejnosti, sa veľmi dotkol požiar hradu Krásna Hôrka v marci 2012. Hneď od prvej chvíle všetky múzea nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a v Maďarsku, ponúkli svoju pomoc týkajúcu sa hlavne umiestnenia a prichýlenia zbierok a aj ich reštaurovania,“ spomína riaditeľ Východoslovenského múzea Róbert Pollák na tragickú udalosť. Podľa jeho slov jednu z najúčinnejších ponúk na pomoc dostalo múzeum Betliar – Krásna Hôrka od kolegov z Technického múzea v Brne, kde majú veľmi kvalitných reštaurátorov. Práve výsledok ich práce predstavia aj vo VSM. Ide o výber zo zachránených zbierok hlavne z kovu, preto je nazvaná Až na kov.
Róbert Pollák upozornil aj na zaujímavú, možno nie veľmi známu súvislosť medzi budovou Východoslovenského múzea a rodom Andrássyovcov, ktorý Krásnej Hôrke vládol vyše 400 rokov. „Rodina Andrássyovcov pomohla pri dokončovaní stavby našej historickej budovy otvorenej v roku 1903. V našich zbierkach máme diela, ktoré nášmu múzeu daroval gróf Dionýz Andrássy. Gróf pri výstavbe a otvorení Hornouhorského múzea v Košiciach v roku 1903 prispel sumou 16-tisíc korún a vďaka tomu sa mohla dokončiť vstupná hala múzea so stĺporadím a schodisko. Novovzniknutému múzeu podaroval aj vyše sto predmetov zo skla, keramiky a 92 kusov rímskych mincí.
V tom istom roku sa podieľal aj na výstave o Františkovi II. Rákóczim, múzeu zapožičal 210 kusov predmetov pochádzajúcich z hradu Krásna Hôrka. Kuriozitou je, že mnohé z nich sú prezentované aj v rámci výstavy Až na kov. V decembri roku 1903 vybral gróf na ďalšiu košickú výstavu 400 predmetov zo skla, keramiky, porcelánu a prírodnín. Andrássyovský palác a čestné občianstvo Košíc pre grófa Dionýza Andrássyho sú dokladom cti a vážnosti, ktorej sa rodine v tomto meste dostalo.
Pre návštevníkov košického múzea bude táto výstava určite veľmi zaujímavá a vzácna. Vystavené budú také zaujímavé exponáty, ako turecký jatagan, takmer 900-ročný románsky meč, fotografia Dionýza Andrássyho, krúžková košeľa s krátkym rukávom, bojový štít z Perzie vyzdobený gravírovanými figurálnymi a rastlinnými motívmi, medený tympán, či zvon z hradnej veže.
Požiar hradu Krásna Hôrka 10. marca 2012 poškodil 324 kusov zbierkových predmetov. Najviac zdevastovaná bola novoinštalovaná expozícia zbrojnice, kde zaznamenali najväčšie škody. Vážne bolo poškodených 137 exponátov, nenávratne zničených 27. Práve táto múzejná zbierka patrí k najrozsiahlejším z 23-tisícového zbierkového fondu v správe SNM – Múzea Betliar.
Zahrňuje zbierku diel zo 16. storočia a zbierku modelov malých diel na kolesových lafetách zo 17. a 18. storočia. Medzi palnými zbraňami sa vyskytujú výrobky slávnych európskych dielní, akými boli napr. Louis Santos v Madride, česká dielňa Poser, alebo nemecký výrobca Behr. K unikátnym predmetom patrí meč typu Petersen alebo meč Ulfberht z obdobia 9. až 10. storočia. Rôzne poškodené boli aj chladné zbrane orientálnej proveniencie ako jatagany, kilidže, saify a šamširy. Okrem zbraní menších rozmerov boli ohňom zasiahnuté aj vojenské tympany, kompletné brnenie, tiež prilby a kyrysy zo 16. až 17. storočia.
V Metodickom centre konzervácie Technického múzea v Brne konzervovali resp. reštaurovali 77 kusov zbierkových predmetov poškodených ohňom.
Na príprave výstavy sa autorsky podieľajú pracovníci Technického múzea v Brne, Slovenského národného múzea – Múzeum Betliar a Východoslovenského múzea v Košiciach. Architektúru výstavy majú na starosti Andy Oláh a Martin Hložka, grafický dizajn Vlado Eliáš.
(SITA)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.