Vracia sa záletná Pucciniho Manon
V skúšobniach a na javisku Štátneho divadla vrcholia v týchto dňoch prípravy druhej tohtoročnej premiéry operného súboru. V piatok 13. marca sa po viac ako dvadsiatich rokoch vráti na javisko jedna z najhranejších opier svetového repertoáru, Manon Lescaut z pera geniálneho talianskeho skladateľa Giacoma Pucciniho.
NEOBLOMNÝ SKLADATEĽ
Príbeh o záletnej krásavici, ktorá si neskrývane užíva život plnými dúškami a necháva sa unášať vlastným osudom, ktorý ju nakoniec dostihne samu a opustenú, napísal v románovej podobe v 18. storočí francúzsky autor Abbé Prévost. Pucciniho vydavateľ Giulio Ricordi bol zásadne proti napísaniu opery, ktorá by vychádzala z Prévostovho slávneho príbehu.
V čase, keď mu to Puccini navrhol, sa už niekoľko rokov s úspechom hrala opera z pera francúzskeho skladateľa Julesa Masseneta vychádzajúca z tohto príbehu. „Prečo by nemohli existovať dve opery o Manon? Žena ako Manon môže mať viac ako jedného milenca. Massenet to cíti ako Francúz s menuetmi a púdrom. Ja to cítim ako Talian s vášňou plnou zúfalstva,“ oponoval Puccini a tvrdohlavo trval na svojom.
DOMÁCI A HOSTIA
Novú inscenáciu v košickej opere režijne pripravuje Peter Gábor, ktorý prešiel radom slovenských a českých divadiel. Za inscenáciu Goetheovho Fausta, ktorého režíroval v Olomouckom divadle, získal v roku 2002 Cenu českého divadla za réžiu.
Je to jeho druhý návrat do mesta, v ktorom vyrastal a zároveň je to pre neho, ako predovšetkým činoherného režiséra, malé operné jubileum – piata opera s jeho režijným rukopisom. V hlavných postavách sa predstavia domáci aj hosťujúci sólisti: Lucie Kašpárková a Janette Zsigová (Manon), Ludovic Kendi a Marián Lukáč (Lescaut), Marco de Carolis a Boldizsár László (Renato des Grieux).
:SVJATOSLAV DOHOVIČ
FOTO: Archív ŠD
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.