Východoslovenská galéria v Košiciach ponúka výstavu sochárskych diel
Spolu 211 diel od takmer 50 autorov ponúka výstava Telo, forma a gesto – sochárstvo v zbierke Východoslovenskej galérie (VSG) v Košiciach. Jej ambíciou je prezentovať široký záber sochárskeho média od tradičných foriem po konceptuálne sochárstvo, objekt a inštaláciu.
„Ide o reprezentatívny výber sochárskych diel, ktoré v zbierke máme. Táto výstava sa špecifikuje na konkrétne médium, teda je to výtvarný druh sochárstva, a návštevníkom ponúka zaujímavý prehľad toho, ako sa sochárstvo vyvíjalo,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii kurátor výstavy Miroslav Kleban.
Podľa jeho slov ide o pohľad reálneho stvárnenia konkrétnej fyzickej podoby ľudí až po abstraktné tvary zvýraznené kresbami. Na výstave sú okrem iných zastúpené diela autorov ako napríklad Arpád Račko, Vojtech Löffler, Ján Mathé, Peter Sceranka, František Klimkovič či Maria Bartuszová.
[ad][/ad]Bohatá sochárska tradícia
Význam sochárskej zbierky VSG ako umeleckej produkcie spočíva vo väzbách na kontext mesta a regiónu. Ako galéria pripomína, Košice majú bohatú sochársku tradíciu.
Ďalším dôležitým gestom v kontexte sochárskej výstavy je podľa VSG dôraz na jej expozičné riešenie, teda architektúru výstavy. Tú realizoval slovenský vizuálny umelec Matej Gavula, ktorý pre výstavu vytvoril sériu platforiem.
Choreografia ľudského tela
Ako spresnila riaditeľka VSG Dorota Kenderová, sochárske diela tak nie sú umiestnené na podstavcoch.
„Pracujeme aj s choreografiou ľudského tela. Ako sa pohybujete po výstave, vnímate tie sochy zo všetkých strán – dokonca aj zvrchu. Človek si málokedy uvedomí, že tú sochu nikdy nevidí zvrchu alebo zozadu,“ povedala. Pri exponátoch zároveň nie sú priamo umiestnené popisy, diela sú očíslované a návštevník si ich vyhľadá prostredníctvom mapy.
Sochárska výstava je zároveň vyvrcholením odborného programu pred prípravou expozície na rok 2022, kedy galéria oslávi 70. výročie svojho založenia. Výstavu Telo, forma a gesto – sochárstvo v zbierke VSG si môžu návštevníci pozrieť v jej priestoroch na Hlavnej ulici v Košiciach do 31. januára 2021.
[ad2][/ad2]Foto: TASR
(TASR)
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.