Východoslovenské múzeum pokračuje v reštaurovaní Oltára sv. Petra a Pavla
Východoslovenské múzeum v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, aj v tomto roku pokračuje v reštaurovaní Oltára sv. Petra a Pavla, a to vďaka dotácii z Fondu na podporu umenia.
Vedúci umelecko-historického odboru múzea Ivan Havlický informoval, že nakoľko ide v tomto projekte o rozsiahle, časovo a finančne náročné zásahy, bolo reštaurovanie tejto historickej pamiatky rozdelené na štyri etapy. Prvé tri, ktoré zahŕňali reštaurovanie centrálneho obrazu, tabuľovej maľby nadstavca oltára a tabuľových malieb krídel, sa zrealizovali v rokoch 2014 až 2017.
„Z dôvodov rozsiahlosti a časovej náročnosti bola štvrtá etapa rozdelená na tri fázy. Začalo sa vlani a do konca roka je v pláne zreštaurovať predelu. Nasledovať bude architektúra nadstavca a na záver tejto etapy dôjde k reštaurovaniu architektúry archy. Práce by mali byť hotové o dva roky,“ priblížil Havlický.
[ad][/ad]Jedna zo vzácnych zbierok
Východoslovenské múzeum v Košiciach spravuje vo svojich zbierkach rozsiahlu kolekciu sakrálneho umenia a jednou z jeho vzácnych zbierok je práve tento neskoro renesančný oltár svätých Petra a Pavla od neznámeho majstra tabuľových obrazov zo Spiša. Datujú sa do roku 1650 – 1700.
„Toto dielo patrí k starým zbierkovým fondom a múzeum ho získalo niekedy v prvých desaťročiach svojej existencie. Tento síce len čiastočne zachovaný oltárny celok pozostáva z konkávno-konvexnej portikovej architektúry s boltcami a z tabuľových malieb v nadstavci, na boltcoch, arche oltára a na predele,“ ozrejmil Havlický.
Dodal, že ďalšie prvky výzdoby, ako ukončenie nadstavca a pravdepodobne plastiky umiestnené pôvodne na oboch stranách archy, sa nezachovali. Múzejníci tak pokračujú v kompletnom zreštaurovaní vzácneho, umelecko-historicky jedinečného artefaktu vývoja umenia na území súčasného Slovenska, dokumentujúceho obdobie renesancie a baroka. „Cieľom obnovy je následná prezentácia tohto diela domácim i zahraničným návštevníkom v stálej expozícii Východoslovenského múzea – Storočia v umení,“ uzatvára Havlický.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.