15.09.18

Výnimočná výstava v Košiciach priblíži dejiny Slovenska

foto: Veronika Janušková

Najcennejšie archívne dokumenty, mapujúce viac ako 100 rokov, z minulosti Slovenska bude môcť verejnosť vidieť na výnimočnej výstave v košickej Kunsthalle. Pod názvom Na ceste k slovenskej štátnosti ju slávnostne otvoria v stredu (19. 9.), prístupná bude do polovice novembra.

Záujemcovia si budú môcť pozrieť viac ako 600 archívnych dokumentov zachytávajúcich dianie, ktoré formovalo súčasnosť Slovenska. Výstavu pripravilo Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s archivármi z celej krajiny. „V minulosti, ak ministerstvo vnútra organizovalo výstavy archívnych dokumentov, nikdy to nebolo v takomto veľkom rozsahu. Výstava je pripravená zážitkovou formou, teda jej návštevníci okrem získania vedomostí môžu dejinné udalosti aj precítiť,“ uviedol riaditeľ Štátneho archívu v Košiciach Richard Pavlovič. 

reklamná správa

Ako chutí voda?

Prečo Košičania nemajú rovnakú vodu z vodovodu?

Zistite viac

Štúrovci, maďarizácia či prvá svetová vojna

Výstava bude rozdelená do chronologických blokov od slovenského národného obrodenia až po začiatok 21. storočia. „Budú tam dokumenty napríklad z obdobia štúrovcov, maďarizácie, prvej svetovej vojny, légií, mimoriadne zaujímavý panel sa bude týkať roku 1918. Keďže sme v Košiciach, tak jeden zaujímavý panel sa bude týkať záchrany židovských obyvateľov na východe Slovenska, prístupné budú dokumenty k augustu 1968 a mnoho ďalších,“ priblížil Pavlovič.

Zhromaždené dokumenty so sprievodným textom môžu využiť v rámci výkladu aj učitelia dejepisu so študentmi a žiakmi. Vernisáž bude v stredu o 17. hodine.

reklamná správa

Tri dni histórie

Ministerstvo vnútra zároveň pripravilo v Košiciach trojdňovú vedeckú konferenciu s rovnomenným názvom - Na ceste k slovenskej štátnosti. Začne sa v utorok (18. 9.) v historickej radnici mesta a vystúpia na nej odborníci z oblasti archívnictva, histórie a politológie vrátane hostí z Českej republiky. Obe podujatia sa konajú pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky, 50. výročia obrodného procesu a 100. výročia vzniku Československej republiky.

(TASR, JH)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím