15.09.18

Výnimočná výstava v Košiciach priblíži dejiny Slovenska

foto: Veronika Janušková

Najcennejšie archívne dokumenty, mapujúce viac ako 100 rokov, z minulosti Slovenska bude môcť verejnosť vidieť na výnimočnej výstave v košickej Kunsthalle. Pod názvom Na ceste k slovenskej štátnosti ju slávnostne otvoria v stredu (19. 9.), prístupná bude do polovice novembra.

Záujemcovia si budú môcť pozrieť viac ako 600 archívnych dokumentov zachytávajúcich dianie, ktoré formovalo súčasnosť Slovenska. Výstavu pripravilo Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s archivármi z celej krajiny. „V minulosti, ak ministerstvo vnútra organizovalo výstavy archívnych dokumentov, nikdy to nebolo v takomto veľkom rozsahu. Výstava je pripravená zážitkovou formou, teda jej návštevníci okrem získania vedomostí môžu dejinné udalosti aj precítiť,“ uviedol riaditeľ Štátneho archívu v Košiciach Richard Pavlovič. 

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS. Kde ich nájdem?

Zistite viac

Štúrovci, maďarizácia či prvá svetová vojna

Výstava bude rozdelená do chronologických blokov od slovenského národného obrodenia až po začiatok 21. storočia. „Budú tam dokumenty napríklad z obdobia štúrovcov, maďarizácie, prvej svetovej vojny, légií, mimoriadne zaujímavý panel sa bude týkať roku 1918. Keďže sme v Košiciach, tak jeden zaujímavý panel sa bude týkať záchrany židovských obyvateľov na východe Slovenska, prístupné budú dokumenty k augustu 1968 a mnoho ďalších,“ priblížil Pavlovič.

Zhromaždené dokumenty so sprievodným textom môžu využiť v rámci výkladu aj učitelia dejepisu so študentmi a žiakmi. Vernisáž bude v stredu o 17. hodine.

reklamná správa

Tri dni histórie

Ministerstvo vnútra zároveň pripravilo v Košiciach trojdňovú vedeckú konferenciu s rovnomenným názvom - Na ceste k slovenskej štátnosti. Začne sa v utorok (18. 9.) v historickej radnici mesta a vystúpia na nej odborníci z oblasti archívnictva, histórie a politológie vrátane hostí z Českej republiky. Obe podujatia sa konajú pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky, 50. výročia obrodného procesu a 100. výročia vzniku Československej republiky.

(TASR, JH)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím