Výsledky košických výskumníkov priblíži výstava obrazov sĺz pacientov
Diagnostický potenciál zobrazení ľudskej slznej tekutiny pri rôznych ochoreniach, respektíve výsledky niekoľkoročného výskumu vedcov z Lekárskej (LF) a Prírodovedeckej fakulty (PF) Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach a Slovenskej akadémie vied, priblíži výstava Ľudská slza ako umenie. Informovala o tom PR manažérka LF UPJŠ Jaroslava Oravcová.
Pilotný vedecko-umelecký projekt zahŕňa celkovo 27 obrazov sĺz chorých ľudí vytvorených pomocou atómového silového mikroskopu v nanometroch. „Slzami ľudia vyjadrujú rôznorodé emócie, no presvedčili sme sa o tom, že slzy dokážu dokonca detegovať prítomnosť rôznych ochorení. Je to neuveriteľné, ale každá slza je svojou štruktúrou jedinečná,“ uviedla organizátorka výstavy Vladimíra Tomečková z Ústavu lekárskej a klinickej biochémie LF UPJŠ.
S pozorovaním slznej tekutiny začala spolu s Vladimírom Komanickým z Ústavu fyzikálnych vied PF UPJŠ v roku 2015. Vhodných pacientov na odber vzoriek vyberala oftalmologička Gabriela Glinská, ktorá sa vo svojej dizertačnej práci venovala diagnostickému potenciálu sĺz v očnom lekárstve.
[ad][/ad]Vzorky slznej tekutiny
Výsledky prvých experimentov zaujali aj ďalších košických výskumníkov či lekárov z odborov psychiatrie a neurológie. Vedci pozorujú vzorky slznej tekutiny od odlišných účastníkov projektu pomocou viacerých mikroskopických metód. „Vyšetrili sme doteraz 60 vzoriek pacientov s rôznymi očnými ochoreniami predného aj zadného segmentu oka, napríklad so suchým okom, katarakty a rôznymi druhmi glaukómu i ďalšími ochoreniami oka, ale aj systémovými ochoreniami, ako sú diabetes mellitus a skleróza multiplex, či psychickými poruchami, ako depresia, úzkosť, bipolárna porucha, či s Parkinsonovou chorobou,“ povedala Tomečková s tým, že v ich slznej tekutine pozorovali rôzne obrazce tvorené takzvanými dendritmi v tvare srdiečok, vetvičiek, pierok alebo lánov obilia, ktoré sa u zdravých ľudí nevyskytujú.
Podľa nej boli už pri prvých meraniach prekvapení estetickým a originálnym potenciálom zobrazení slznej tekutiny. Výstavou vedeckých obrazov chcú zviditeľniť získané poznatky pre širšiu laickú verejnosť a prepojiť umenie s vedou.
Vernisáž sa uskutoční v utorok o 17.00 hod. v Kasárňach/Kulturpark v Košiciach. Výstava potrvá do 17. februára.
[ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.