Výstava Cenzúra oddnes v Tabačke
Dnes o 20:00 hod. sa v priestoroch Tabačky Kulturfabrik uskutoční vernisáž k výstave Cenzúra. Výstava potrvá od 30. júna do 28. júla. Na výstave odprezentujú diela autorov: Dalibor Bača, Guma Guar, Kassaboys, Pode Bal, Tomáš Rafa, Rafani. Tabačka je otvorená denne okrem pondelka od 17:00 hod. do 21:00 hod.
Výstava sa zaoberá cenzúrou v oblasti súčasného výtvarného umenia. Na výstave však nie sú vystavené umelecké diela, ale mechanizmy cenzúry. Vybrané príklady umeleckých diel sú prezentované ako dokumentácia. Príklady sa zameriavajú na slovenské a české prostredie a reagujú na dobu približne posledných pätnásť rokov.
Menej viditeľná cenzúra
S priamou cenzúrou v podobe zákazu či odstránenia umeleckého diela sa po roku 1989 stretávame v našom prostredí len zriedka. „Otvorenú cenzúru nahrádzajú menej viditeľné zásahy: žaloba na porušenie zákonov, obvinenie zo zlého umenia, neposkytnutie či odobratie finančných príspevkov, ale napríklad aj zámienka technických problémov v galérii. Výstava v galérii Tabačka sa snaží tieto často neviditeľné mechanizmy odkryť a pomenovať,“ uvádza kurátorka Lenka Kukurová.
Diváci pohybom odkryjú významy
Výstava predstavuje dokumentáciu umeleckých projektov, ktoré kritizovali fungovanie štátnej moci a inštitúcií, zobrazovali negatívne spoločenské javy alebo boli namierené na miestne politické kauzy. Galerijný priestor je v koncepcii Braňa Matisa riešený ako súbor bariér a polo-priepustných projekčných plôch, v ktorých sú diváci vyzvaní k pohybu a odkrývaniu významov. Zámerom je navodenie atmosféry, v ktorej by sa verejnosť mala o prípady aktívne zaujímať a dožadovať sa vysvetlení.
V súčasnosti platí na Slovensku a v Českej republike zákaz akejkoľvek cenzúry. Tento zákaz vychádza z práva na slobodu prejavu garantovaného ústavou. Napriek tomu tu fungujú mechanizmy, ktoré zásadným spôsobom zasahujú do práva na slobodné vyjadrovanie. Niekedy je sloboda umeleckého výrazu v rozpore s inými právami – napríklad právom na ochranu osobnosti, ochranou duševného vlastníctva a podobne, v praxi však často vzniká podozrenie, že právne dôvody sú len zástupné a cieľom je umlčať vyjadrenie nepohodlnej skutočnosti alebo názoru.
„Výstava mapuje prípady cenzúry a nevyhýba sa pritom ani nedávnym príkladom, ktoré sú spojené s miestnou politickou scénou. Zároveň táto výstava prináša i otázku autorskej revízie či autocenzúry,“ dopĺňa kurátorka Zuzana Štefková.
Cieľom projektu je identifikovať cenzúru
Výstava je súčasťou programu OFF LIMITS, medzinárodného kolaboratívneho umelecko-výskumného projektu zameraného na podoby cenzúry a regulácie v súčasnom umení a kultúre. Prizvaní účastníci z rôznych krajín (Poľsko, Česko, Maďarsko, Ukrajina, Bielorusko) sa téme venujú prostredníctvom viacerých druhov aktivít. Kurátori, umelci a kultúrni manažéri spoločne pripravia výstavy, diskusné fóra, textové publikácie a iné verejné prezentácie počas roka 2016. Cieľom projektu je cez kultúrnu výmenu identifikovať pozíciu cenzúry v súčasnej kultúrnej praxi a porozumieť jej špecifickým formám. Projekt zastrešuje Tabačka Kulturfabrik Košice, v kurátorskej koncepcii Diany Majdákovej. Projekt je realizovaný vďaka podpore International Visegrad Fund a Fondu na podporu umenia.
Cenzúra Galéria Tabačka
Kurátorky: Lenka Kukurová a Zuzana Štefková
Autori cenzurovaných diel: Dalibor Bača, Guma Guar, Kassaboys, Pode Bal, Tomáš Rafa, Rafani
Výstava potrvá do 28. 7. 2016
(NŠ)
Foto: Tabačka gallery
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.