Výstava na počesť nositeľa Nobelovej ceny za literatúru
Východoslovenské múzeum v Košiciach predstaví svojim návštevníkom hosťujúcu výstavu Múzea mesta Belehrad pod názvom Ivo Andrić – spisovateľ a/alebo diplomat. Výstava bude pre verejnosť prístupná od zajtrajška až do 20. februára 2017 vo výstavných priestoroch Východoslovenského múzea.
Výstava sa koná pri príležitosti 55. výročia udelenia Nobelovej ceny za literatúru jednému z najvýznamnejších juhoslovanských literátov – Ivovi Andrićovi.
Jeho dielo súčasťou svetového kultúrneho dedičstva
Tohto literárneho velikána prezentuje nielen ako spisovateľa, ale aj ako významného diplomata Kráľovstva Juhoslávie v rokoch 1920 – 1941. Ako sa uvádza v zdôvodnení Švédskej akadémie, Ivovi Andrićovi bola udelená Nobelova cenu „za epickú silu, s akou snoval motívy a ľudské osudy z dejín svojej vlasti“, ktorou bola Bosna a Hercegovina.
Práve jej zasvätil svoju celoživotnú literárnu tvorbu, pričom túto tému neopustil ani počas svojej diplomatickej kariéry, ani po tom, čo sa v roku 1941 natrvalo usadil v Belehrade. Svoje rodisko a jeho ťažké dejinné osudy opísal Andrić bez národnostnej predpojatosti, čím sa stal spisovateľom všetkých národov Juhoslávie, a jeho dielo je pre svoj univerzálny humánny odkaz súčasťou svetového kultúrneho dedičstva.
Uvidíte aj originál Nobelovej ceny
Hosťovanie výstavy Múzea mesta Belehrad v Košiciach je výsledkom dlhodobej spolupráce oboch inštitúcií a nadväzuje na predchádzajúcu výmenu výstav realizovanú v uplynulých rokoch. Okrem iného v rámci výstavy budú návštevníci môcť vidieť osobné veci veľkého spisovateľa, jeho diplomatickú uniformu, kord a diplomatický kufor, ako aj ukážku jeho rukopisov. Zároveň vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach budú mať návštevníci možnosť prvýkrát uvidieť na vlastné oči originál Nobelovej ceny.
Pripravené sú aj sprievodné podujatia a cyklus prednášok, na ktorých odborníci z Belehradu, Prahy ako aj z radov domácich historikov priblížia publiku Iva Andrića a reálie Balkánu jeho doby. Prvá z prednášok sa uskutoční už 11. novembra a prednášateľom bude autorka výstavy a zároveň riaditeľka Múzea mesta Belehrad Tatjana Koričanacová.
(SITA)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.