Výstava v Košiciach približuje príbeh archeológa Jána Pástora
Zakladateľovi odbornej archeológie vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach Jánovi Pástorovi je venovaná najnovšia výstava, ktorú vo štvrtok otvorili v tejto inštitúcii. Pástor pôsobil vo VSM medzi rokmi 1948 až 1978.
Archeologické lokality, na ktorých pracoval, majú svoje príbehy a pochádza z nich bohatý súbor nálezov. „Ich spojením s odbornými denníkmi Jána Pástora, dobovej kresbovej a fotografickej dokumentácie a dnešných archeologických poznatkov vznikla táto výstava. Je pripomenutím a poďakovaním človeku, ktorý nemalou mierou prispel k rozvoju archeológie ako vedy na východnom Slovensku,“ informovali organizátori.
Podujatie pripomína aj 110. výročie narodenia tejto významnej osobnosti.
Výstava „Ján Pástor. Príbehy archeológa z múzea“ potrvá do 31. mája 2020.
Múzeum k nej pripravuje sprievodný program, v ktorom predstaví prácu archeológa, porovná pritom časy, keď pracoval Pástor, s dnešnými podmienkami pracovníkov archeológie a odpovie aj na otázku, čo všetko „sa musí udiať“, kým sa z predmetu nájdeného na archeologickom nálezisku stane exponát v múzeu.
[ad][/ad]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.