Výstava v košickom Slovenskom technickom múzeu približuje Wolfganga von Kempelena a jeho slávne vynálezy
Geniálneho vynálezcu Wolfganga von Kempelena (1734 – 1804) a jeho dielo predstavuje najnovšia výstava v košickom Slovenskom technickom múzeu (STM). Tento polyhistor, technik, ale aj výtvarník a dramatik narodený v Bratislave bol obľúbencom Márie Terézie.
Výstava, ktorá má v stredu vernisáž, nesie názov Wolfgang von Kempelen – bratislavský da Vinci. Prezentované sú modely Kempelenových vynálezov – pozornosť púta najmä slávny šachový automat v podobe Turka sediaceho za šachovnicou, ale aj hovoriaci stroj či parná turbína.
Inšpiratívny životný príbeh
„Kempelenov príbeh je taký fascinujúci a inšpiratívny, že som sa rozhodol oň podeliť. Nechal som zhotoviť modely Kempelenových vynálezov, ku ktorým sa zachovala nejaká dokumentácia alebo ilustrácie. Mojou hlavnou motiváciou bolo vyvrátiť jeho povesť šarlatána a ukázať verejnosti, že išlo o výnimočnú osobnosť osvietenstva svetového významu,“ uviedol autor výstavy Andrej Groll z občianskeho združenia Kempelenopolis.
[ad][/ad]Od vzniku šachového Turka, ktorého Kempelen vytvoril v Bratislave pre zábavu Márie Terézie, uplynie tento rok 250 rokov. Originál stroja, ktorý ovládal ukrytý šachista, zhorel v roku 1854 v USA. Návštevníci na výstave uvidia čiastočne funkčnú repliku tohto stroja a video priblíži, ako fungoval. Samotný Kempelen upozorňoval, že išlo o ilúziu. Jeho ďalšie významné vynálezy a objavy sú pritom neprávom v tieni tohto šachového automatu.
„Kempelen má na konte niekoľko svetových prvenstiev – napríklad prvý patent na parnú turbínu v histórii, prvý hovoriaci stroj, prvé prakticky použiteľné zariadenie na tlač textu pre nevidomých, ako aj prvú kabinetnú ilúziu v dejinách mágie,“ priblížil Groll.
Tajomstvá vynálezov
Návštevníci sa dozvedia aj to, ako Kempelen vyriešil zásobovanie vodou Bratislavský hrad, ako naprojektoval pontónový most cez Dunaj, výťah v soľných baniach v Szolnoku, alebo polohovateľnú posteľ pre chorú Máriu Teréziu. Kempelen písal aj básne a divadelné hry, bol výborný kresliar a medirytec, preto ho prijali za čestného člena Viedenskej akadémie výtvarných umení. Úspešnú kariéru v štátnych službách zavŕšil ako miestodržiteľ v Transylvánii.
Výstava potrvá do 30. júna. Ako informoval námestník riaditeľa STM Ján Melich, v priestoroch múzea na Hlavnej ulici sa budú zároveň konať sprievodné aktivity vrátane komentovaných prehliadok pre žiakov základných a stredných škôl. Pribudnú i komentované prehliadky pre verejnosť a organizované skupiny, a to každú sobotu a nedeľu. „Zároveň v spolupráci s 1. Šachovým klubom Košice pripravujeme vždy poslednú nedeľu v mesiaci od 15.00 h šachovú simultánku pre verejnosť,“ povedal Melich.
Výstava o Kempelenovi už bola vlani v bratislavskom Múzeu dopravy, v Košiciach je obohatená aj o prvé francúzske vydanie vynálezcovho prevratného diela Mechanizmus ľudskej reči z roku 1791.
(TASR, SŠ)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.