Výstava v technickom múzeu prezentuje 100-ročnú históriu lodiarstva
Históriu stavby lodí na území Slovenska od obdobia vzniku prvej Československej republiky v roku 1918 až po rok 2018 približuje štatutárna výstava 100 rokov lodiarstva v Československu s podtitulom Storočnica stavby lodí na Slovensku. Výstavu si po Bratislave a Komárne môžu do konca roka pozrieť aj návštevníci Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach.
Ako povedal autor výstavy a kurátor lodnej dopravy STM – Múzea dopravy v Bratislave Martin Goduš, skúsenosti so stavbou lodí sú na Slovensku veľké, v Komárne siahajú do 11. storočia a v Bratislave do 13. storočia.
„Ale za posledných 100 rokov sme postavili najväčšie množstvo lodí, ktoré sme vyrobili nielen pre československého zákazníka, ale najmä pre zahraničného odberateľa. Tým naším najväčším bol Sovietsky zväz,“ povedal.
[ad][/ad]Typy plavidiel
Výstava je rozdelená na dve časti. Prvú tvoria texty o vývoji lodeníc a ich histórii za uplynulých 100 rokov. Prezentované sú aj originálna technická dokumentácia a iné obrazové materiály, na ktorých sú znázornené typy plavidiel postavených u nás.
„Ďalšia časť výstavy je modelová, návštevníci si môžu pozrieť 18 modelov. Väčšina bola postavená v lodenici v Komárne. Máme tu jeden alebo dva modely, ktoré postavili nadšenci lodnej dopravy – bývalí lodníci,“ spresnil. Medzi modelmi lodí je aj takzvaný slovenský Titanik. Ide o riečno-jazernú osobnú loď OL 400 s kapacitou 400 ľudí.
Najstaršia činnosť
Výstavu pripravili pri príležitosti osláv okrúhleho výročia vzniku Československa. STM pripomína, že stavba lodí patrí medzi najstaršie konštrukčné činnosti tak vo svetových dejinách, ako i v dejinách Slovenska.
K výstave je spracovaný 100-stranový rovnomenný katalóg s rozširujúcimi textovými i obrazovými materiálmi. Výstava tiež získala cenu „Pamiatky a múzeá“, udeľovanú každoročne Pamiatkovým úradom SR a Slovenským národným múzeom, a to v kategórii výstava za rok 2018.
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.