Vzácne obrazy dorazili do Košíc zo Slovenska i zahraničia
Maliar Leopold Horovitz (1838 – 1917) sa pomyselne vracia do svojho rodného mesta. Portrétoval rakúskeho cisára Františka Jozefa I. i jeho šarmantnú manželku známu ako Sissi, viacerých významných spisovateľov, skladateľov a ďalšie osobnosti záveru 19. storočia a začiatku 20. storočia.
Jeho diela žali úspechy na výtvarných salónoch v Paríži, vo Viedni, v Budapešti, Mníchove, Berlíne a Ríme.
Dva obrazy z Pešti
Východoslovenské múzeum už 16. novembra, v deň stého výročia úmrtia autora, otvorí svoje brány, kde momentálne inštalujú vzácne obrazy nielen samotného maliara Leopolda Horovitza, ale aj jeho učiteľov, súčasníkov i nasledovníkov.
[ad][/ad]Začiatkom týždňa priviezli z Maďarska dva prekrásne obrazy. Za účasti riaditeľa Východoslovenského múzea (VSM) Roberta Polláka, kurátora fondu výtvarného umenia VSM Ivana Havlice a šéfreštaurátora Miroslava Jarábeka najprv rozbalili portrét Móra Jókaiho, autora viac ako stovky románov a noviel, z ktorých väčšia časť čerpá námety z dávnej i nedávnej uhorskej histórie. Priviezli ho z Petőfiho literárneho múzea v Budapešti.
Druhý obraz prišiel z Maďarského národného múzea v Budapešti. „Je na ňom zobrazená manželka Sigmunda Salomona Freuda. Tento obraz nám do Košíc doviezla reštaurátorka z tohto múzea Csilla Gulyás,“ uviedol riaditeľ.
„Kurátori najskôr vytypovali obrazy, ktoré by bolo vhodné na tejto výstave predstaviť. Obrátili sme sa potom na rôzne inštitúcie, ale aj súkromníkov, ktorí vlastnia Horovitzove diela a vysvetlili im dôvody, prečo si ich chceme do Košíc požičať. Väčšina z nich súhlasila, a tak ich teraz múzejníci prinášajú do Východoslovenského múzea,“ vysvetlil postup zabezpečovania exponátov na výstavu riaditeľ Pollák.
Päťdesiat originálov
Každý obraz príde do múzea starostlivo zabalený. Samozrejme, že musí byť aj poistený. Hovoríme, že každá jedna zbierka je poistená ,z klinca na klinec‘. „Ako ho zvesia z klinca v Budapešti, je poistený dovtedy, kým ho na ten klinec vrátime. Tu ho rozbalíme, prekontrolujeme, či ,prežil‘ cestu v poriadku,“ dodal na záver riaditeľ VSM.
Na výstave návštevníci uvidia približne dvesto olejomalieb, kresieb, grafík a fotografií z domácich a zahraničných galérií a zo súkromných zbierok. „Bude tam viac ako päťdesiat Horovitzových originálov a približne rovnaký počet reprodukcií diel, ktoré sa na výstavu nepodarilo zapožičať, alebo sú stratené,“ vysvetlila kurátorka výstavy Jana Švantnerová.
Aj synova tvorba
Jablko nepadlo ďaleko od stromu. Syn Leopolda, Armin Horovitz, bol tiež maliarom. „Na výstave bude viacero diel, ktoré namaľoval práve Armin. Medzi inými nebude chýbať ani plagát, ktorý pozýval na košickú výstavu jeho otca 12. marca 1938,“ hovorí kurátor fondu výtvarného umenia VSM Ivan Havlice a dodáva, že návštevníci uvidia aj originálny nákres aj litografický výtlačok výtvarníka, ktorý maľoval aj portréty starostov Košíc.
Ako uviedol I. Havlice, aj v súčasnosti Východoslovenské múzeum vlastní pár diel Leopolda Horovitza, ktoré sú súčasťou expozície Storočia v umení. Nechýbajú rôzne portréty, ale veľmi zaujímavý je určite obraz pod názvom Deti, na ktorom sa deti bijú o hračku. „Z depozitárov však budú na pripravovanú výstavu vybraté aj iné diela, ktoré s umelcom súvisia.“
[article slug=”kosican-maloval-frantiska-jozefa-i-aj-cisarovnu-sissi”][/article]Rodostrom
V jednej z výstavných miestností sa pripravuje aj rodostrom rodiny Leopolda Horovitza. Pracuje na ňom Peter Ližbetin zo Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku, ktorý sa venuje reštaurovaniu a konzervovaniu papiera a knižnej väzby, tvorbe faksimílií a výrobe pergamenu. „Na rodostrome pracujem týždeň a zhruba jedenásť hodín denne. Používam typ písma, ktorý sa nazýva romanistická kurzíva a línia Leopolda je zvýraznená fialovou farbou.“
[ad][/ad]foto v galérii: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.