Z Thajska priviezli zlato
Zbor Technickej univerzity v Košiciach Collegium Technicum sa pred pár dňami vrátil z 9. ročníka medzinárodnej súťaže Grand Prix Thailand 2016. Domov priviezol dve zlaté medaily.
Collegium Technicum sa na medzinárodnej súťaži v thajskej Pattayi zúčastnil ako jediný európsky zbor. Košičania zvíťazili v dvoch kategóriách – miešané zbory a folklór. Východnú Áziu očarili nielen svojím spevom, ale aj ľudovými krojmi, v ktorých vystúpili.
„Kroje nám požičala Matica slovenská, boli to miešané zemplínske a šarišské kroje. Vyvolali menší rozruch, našej konkurencii aj porote sa veľmi páčili,“ povedal riaditeľ zboru Michal Kostelný.
Zbierku trofejí košického zboru rozšírili dve zlaté medaily.
TOP 3
Vyhrať sa im podarilo aj v kategórii miešané zbory. Bodové hodnotenie ich posunulo do finále prestížnej Veľkej ceny Thajska, dostali sa tak medzi tri najlepšie spevácke telesá.
„Vo finále súťažili tri zbory – z Indonézie, Malajzie a my. Absolútnym víťazom sa stala Indonézia. To, že sme získali dve zlaté medaily a dostali sa do okruhu najlepších zborov, je jedno z vrcholných ocenení nášho zboru v histórii. Ocenenia nám udelili špičkové autority v hudobnom živote východnej Ázie,“ povedal Kostelný. Dodal, že porot covia ocenili nielen náročnosť skladieb, ale aj vokálnu úroveň zboru, ktorý sa prezentoval výlučne slovenskou tvorbou.
Koncert s filharmóniou
Pre členov zboru bol okrem samotnej súťaže silným umeleckým zážitkom aj úvodný koncert v Bangkoku, ktorý odohrali so Siamským filharmonickým orchestrom. Viac než sto účinkujúcich viedol popredný thajský dirigent Som tow Sucharitkul. Dlhotrvajúci potlesk získali za hudobné dielo Carmina Burana. Účinkujúcim zaň poďakoval aj slovenský veľvyslanec v Bangkoku Stanislav Opiela.
„Hrať so Siamským filharmonickým orchestrom je obrovský zážitok na celý život. Teší nás aj to, že sme obstáli v ťažkej konkurencii a doniesli sme do končín východnej Ázie našu kultúru,“ podelil sa so svojimi zážitkami člen zboru Patrik Faix.
Collegium Technicum funguje pri Technickej univerzite v Košiciach už 33 rokov, aktuálne má 45 členov. Najbližšie ich v Košiciach môžeme vidieť a počuť na vianočnom koncerte 11. decembra, na ktorom vystúpia spolu so zemplínskym zborom Pro Musica – Magnólia a Štátnou filharmóniou Košice. Podľa Kostelného sa máme na čo tešiť…
Foto: Veronika Janušková, archív CT
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.