Zdigitalizovali rozprávky
Vo Verejnej knižnici Jána Bocatia projekt digitalizácie rozprávok z vinylových platní pilotne spustili iba v detskom kútiku centrálnej požičovne na Hviezdoslavovej ulici. Postupne ich sprístupnili aj na všetkých siedmich pobočkách knižnice.
Pôvodné nahrávky rozprávok na vinylových platniach patria do fondu hudobného oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia. Najstaršie z nich pochádzajú zo 60. rokov minulého storočia.
Slovenská i zahraničná klasika
Podľa riaditeľky knižnice Soni Jakešovej bolo ich hlavným zámerom sprístupniť rozprávky verejnosti: „O rozprávky majú deti veľký záujem. A prekvapujúco aj ich rodičia či starí rodičia si chodia túto klasiku vypočuť.“
Do dnešného dňa sa zamestnancom knižnice s pomocou dobrovoľníkov podarilo zdigitalizovať 69 klasických rozprávok, ktoré nahovorili herecké legendy – Jozef Kroner, Július Pántik či Karol Machata a ďalší. Okrem Slovenskej klasiky ako Kocúr v čižmách alebo Soľ nad zlato tu nájdete i diela od zahraničných autorov, ako napríklad Gulliverove cesty.
„Pilotne sme tento projekt spustili v detskom kútiku centrálnej požičovne na Hviezdoslavovej ulici. V súčasnosti sme digitalizované rozprávky sprístupnili aj na našich siedmich pobočkách,“ hovorí Soňa Jakešová.
Časovo náročná práca
Podľa riaditeľky je digitalizácia náročná najmä na čas. „Ak má nahrávka na platni napríklad 60 minút, jej prepis do digitálnej podoby trvá taký istý čas.“
Na digitalizácii 69 rozprávok pracovala zamestnankyňa hudobného oddelenia Ľudmila Katová spolu s nevidiacim dobrovoľníkom, vďaka ktorému sa celý proces značne urýchlil. „Pred pár rokmi sme zakúpili pomerne jednoduchý počítačový program, ktorý umožňuje nielen samotnú
digitalizáciu zvukových záznamov, ale aj ďalšiu prácu s nimi, ako je strihanie alebo úprava, ktorou sa odstránia závažné šumy. Je to také malé štúdio v počítači,“ vysvetľuje Ľudmila Katová.
Neostane len pri rozprávkach
Okrem klasických rozprávok obsahuje hudobný fond Verejnej knižnice Jána Bocatia viac ako 10-tisíc hudobných nahrávok na vinylkách, ktoré plánujú v najbližšom období tiež digitalizovať.
„Máme na platniach slovenskú ľudovú hudbu, jazz i klasiku a taktiež vzácne nahrávky tradičnej hudby národov Európy, Ázie, Afriky, Ameriky, ale aj Austrálie. Okrem toho je v našom fonde aj hovorené slovo – interpretácia diel básnikov ako je Smrek, Válek alebo Rúfus,“ približuje Soňa Jakešová.
Vzhľadom na neuveriteľný počet nahrávok zdigitalizujú iba „vychytávky“, ktoré nenájdete v obchode ani na internete.
Viktória Hartmannová
Foto: Michal Verner
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.