19.01.17

Zdigitalizovali rozprávky

Foto: Michal Verner

Vo Verejnej knižnici Jána Bocatia projekt digitalizácie rozprávok z vinylových platní pilotne spustili iba v detskom kútiku centrálnej požičovne na Hviezdoslavovej ulici. Postupne ich sprístupnili aj na všetkých siedmich pobočkách knižnice.

Pôvodné nahrávky rozprávok na vinylových platniach patria do fondu hudobného oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia. Najstaršie z nich pochádzajú zo 60. rokov minulého storočia. 

Slovenská i zahraničná klasika

Podľa riaditeľky knižnice Soni Jakešovej bolo ich hlavným zámerom sprístupniť rozprávky verejnosti: „O rozprávky majú deti veľký záujem. A prekvapujúco aj ich rodičia či starí rodičia si chodia túto klasiku vypočuť.“  

Do dnešného dňa sa zamestnancom knižnice s  pomocou dobrovoľníkov podarilo zdigitalizovať 69 klasických rozprávok, ktoré nahovorili herecké legendy - Jozef Kroner, Július Pántik či Karol Machata a ďalší. Okrem Slovenskej klasiky ako Kocúr v čižmách alebo Soľ nad zlato tu nájdete i diela od zahraničných autorov, ako napríklad Gulliverove cesty.

„Pilotne sme tento projekt  spustili v detskom kútiku centrálnej požičovne na Hviezdoslavovej ulici. V súčasnosti sme digitalizované rozprávky sprístupnili aj na našich siedmich pobočkách,“ hovorí Soňa Jakešová.

Foto: Michal Verner
Foto: Michal Verner

Časovo náročná práca

Podľa riaditeľky je digitalizácia náročná najmä na čas. „Ak má nahrávka na platni napríklad 60 minút, jej prepis do digitálnej podoby trvá taký istý čas.“

Na digitalizácii 69 rozprávok pracovala zamestnankyňa hudobného oddelenia Ľudmila Katová spolu s nevidiacim dobrovoľníkom, vďaka ktorému sa celý proces značne urýchlil. „Pred pár rokmi sme zakúpili pomerne jednoduchý počítačový program, ktorý umožňuje nielen samotnú 
digitalizáciu zvukových záznamov, ale aj ďalšiu prácu s nimi, ako je strihanie alebo úprava, ktorou sa odstránia závažné šumy. Je to také malé štúdio v počítači,“ vysvetľuje Ľudmila Katová.

Neostane len pri rozprávkach

Okrem klasických rozprávok obsahuje hudobný fond Verejnej knižnice Jána Bocatia viac ako 10-tisíc hudobných nahrávok na vinylkách, ktoré plánujú v  najbližšom období tiež digitalizovať. 

„Máme na platniach slovenskú ľudovú hudbu, jazz i klasiku a taktiež vzácne nahrávky tradičnej hudby národov Európy, Ázie, Afriky, Ameriky, ale aj Austrálie. Okrem toho je v našom fonde aj hovorené slovo - interpretácia diel básnikov ako je Smrek, Válek alebo Rúfus,“ približuje Soňa Jakešová.

Vzhľadom na neuveriteľný počet nahrávok zdigitalizujú iba „vychytávky“, ktoré nenájdete v obchode ani na internete. 

Viktória Hartmannová 
Foto: Michal Verner

Čítajte viac: hudba vkjb

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím