10.08.19

Židovská kultúra ožila v Kulturparku

Foto: Veronika Janušková

Tri hudobné skupiny hrajúce klezmer sa v sobotu večer predstavili na pódiu v košickom Kulturparku. Klezmer je hudba, ktorá v minulosti znela pri obradoch a rituáloch najmä východoeurópskych židov. Dnes sa hudobníci opäť snažia dostať do povedomia verejnosti.

Vzali si cimbál, kontrabas a akordeón. Vyliezli na pódium, spievali slovensky, anglicky, hebrejsky alebo rusínsky. Hudobníci z Mojše band predviedli, že židovská obradová hudba bola skutočne bohatá.

„Po vojne táto kultúra úplne zanikla. My hľadáme staré veci a snažíme sa to urobiť po novom, preklenúť na súčasnosť,“ prezradil Michaľ Paľko z Mojše band. S touto úlohou sa skutočne popasovali. Striedali rytmy, zapájali množstvo iných hudobných nástrojov a bavili publikum.


Foto: Veronika Janušková 

Bohatý večer

Neskôr sa divákom predviedli skupiny Kaschauer Klezmer Band a Pressburger Klezmer Band. Prvé zo zoskupenia klezmerskú hudbu obohatilo o prvky folklóru ale i klasiky. Bratislavská skupina do svojho vystúpenia zakomponovala i rytmy z orientu ale aj rómskeho folklóru.

„Dnes (v sobotu, pozn. red.) tu máme tri skupiny židovskej kultúry na jednom pódiu. Mám rád hudbu vo všeobecnosti a vypočujem si každý žáner. Takže som prišiel i na dnešné koncerty,“ povedal jeden z návštevníkov Tomáš Kruták.

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím