Zo zapratanej pivnice vlastná galéria
Ako užitočne sa dá využiť zapratané podzemie ukázal mladý košický maliar Lukáš Čerňák. Za štyri mesiace sa mu v ňom podarilo zriadiť galériu. Netradičný priestor chce spojiť s netradičnými vystavujúcimi.
Nápad pretvoriť pivnicu vo dvore na Strojárenskej ulici na Galériu Košice napadol Čerňáka, keď hľadal vhodný priestor za rozumnú cenu.
Performance aj klasické umenie
„Podmienky sú pre návštevníkov na prvý pohľad možno menej lákavé, no na druhej strane mi tieto miestnosti poskytujú veľa možností na využitie,“ vraví Čerňák. Na prvej výstave, ktorú tam po štyroch mesiacoch prác nainštaloval, spája prvky performance, svetelných efektov aj klasického výtvarného umenia. Zážitkom je dokonca aj samotný príchod do galérie, ktorý začína schodiskom do podzemia. Priestor vyzerá spočiatku ako obyčajné podzemie, no keď prejdete cez druhé železné dvere, otvorí sa pred vami červená jaskyňa.
Vstup po jednom
Zvláštnemu dojmu z návštevy pridáva aj to, že do galérie sa vstupuje po jednom. „Tento priestor je stiesnenejší, a preto je opticky prijateľnejšie, keď sa tu motá menej ľudí. Navyše sa tým vybuduje v divákovi určité napätie. Tým, že ide do pivnice sám a nevie, čo ho čaká, akoby podstupoval riziko. Potom zistí, že je to z istej časti aj klasika. Myslím si, že aj po tejto stránke je to lákavé,“ vysvetľuje Čerňák. Vstup po jednom platí zatiaľ len
na túto výstavu, rovnako ako názov. Toto všetko si už bude môcť určiť sám vystavujúci.
Experiment v propagácii
Zaujímavo vyriešil aj propagáciu galérie. Medzi moderné plagáty totiž vyvesil svoj vlastný, ktorý napísal rukou. Chce tým sledovať, koho v dnešnom svete žiarivých plagátov zaujme. „Pre mňa, galeristu, je príťažlivé hrať sa s publikom,“ zdôvodnil.
Momentálne je v galérii prvá výstava, na ktorej vystavuje svoje diela sám Čerňák. Do budúcnosti plánuje nechať možnosť vystavovať rôznym umelcom, hlavne neštandardným. „Chcem sa riadiť tým, čo sa mi páči. To bude jediná podmienka pri výbere vystavujúcich. Zároveň si myslím, že existencia tejto galérie a vecí, ktoré v nej budú odprezentované, dokážu spochybniť všetky nepísané pravidlá na výtvarnej scéne,“ zhrnul maliar.
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.