Zomrel dlhoročný televízny kameraman a režisér Ladislav Šidelský
Vo veku nedožitých 85 rokov zomrel vo štvrtok (16. 4.) jeden zo zakladateľov košického televízneho štúdia niekdajšej Československej televízie, dlhoročný televízny kameraman a režisér Ladislav Šidelský.
Informovala o tom hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.
Ladislav Šidelský začínal ako kameraman v Bratislave, na konci 50. rokov spoluzakladal košickú redakciu televízneho spravodajstva, neskôr pracoval v redakcii publicistiky a dokumentu. Bol všestranným kameramanom, čo sa naplno odrazilo aj v jeho práci. S kamerou na pleci vyliezol na Lomnický štít alebo sfáral do bane, nakrúcal inscenácie, ale i športové programy. Jeho srdcovou záležitosťou bola príroda, a tak s kamerou prešiel celé východné Slovensko.
[article slug=”stretnutie-dubceka-s-breznevom-tajne-natocil-laco-sidelsky”][/article]Nakrútil stretnutie Brežneva s Dubčekom
Preslávil ho šot z Čiernej nad Tisou, keď v roku 1968 ako jediný tajne nakrútil cez zamrežované okienko kamerou na kľuku stretnutie Leonida Iľjiča Brežneva s Alexandrom Dubčekom.
Na prelome 60. a 70. rokov sa spolu s režisérom Ivanom Toronským vydali na trabante po stopách Zikmunda a Hanzelky, precestovali celé Taliansko, Španielsko, severnú Afriku a Blízky východ.
Kameramansky sa v roku 1966 podieľal aj na prvotine Juraja Jakubiska, ktorú nakrútil v košickom štúdiu – Korytári i na večerníčkoch Na polici v hrnci a Dar pre Janku. Pripravoval tiež cykly venované prírode a histórii – Parabola Dubník, Slovensko nepoznané, Slovenské unikáty, Poklady Slovenska či Televíkend. Jeho dokumentárnu tvorbu reprezentujú filmy Chlap, Chatár, Kaštiele plné snov, Kde prichádza lesobus…
Výnimočný človek a veľký profesionál…
„Bol to výnimočný noblesný človek a veľký profesionál. Rešpekt si vytváral nenásilne, osobným príkladom. Možno aj preto bol taký obľúbený. Napríklad počas Košického maratónu dokázal s kamerou na pleci zarovno bežať s Abebem Bikilom, počas pamätného stretnutia Dubčeka a Brežneva v Čiernej nad Tisou sa nezľakol a tajne ich nakrútil. Tieto zábery obleteli svet. Pamätné sú tiež jeho dobrodružné cesty po svete na trabante. Odišla nám veľká osobnosť. Česť jeho pamiatke,“ zaspomínal si riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala na Ladislava Šidelského, ktorý v Slovenskej televízii pracoval 36 rokov (1959 – 1995).
S košickým štúdiom externe spolupracoval až do roku 2000. S jeho menom sa spája 796 titulov, toto číslo ale nezahŕňa tisíce spravodajských a športových šotov.
Charizmatickú osobnosť Ladislava Šidelského si verejnoprávna televízia pripomenie v piatok o 18.00 hod. na Dvojke v dokumente Celý život za kamerou režiséra Jozefa Puchalu a následne v autorskom dokumente Ladislava Šidelského Šla maliarka krajom.
(TASR)
[ad][/ad]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.