Zrušená Farma v jeskyni dnes v Tabačke
Kontroverzné predstavenie odohrá medzinárodný súbor Farma v jeskyni už dnes o 19. hodine v priestoroch Tabačky Kulturfabrik. Ideou pri jeho tvorbe bola kauza potravinárskeho koncernu Nestlé. Ten nasadzoval svojich špiónov do neziskoviek, ktoré mali kriminálne správanie korporácie sledovať.
Predstavením s názvom Informátori sa malo české divadelné štúdio prezentovať v Košiciach vlani v rámci festivalu Use The City. Riaditeľ Košických kultúrnych centier K13 Ján Kováč ho zrejme z politických dôvodov zrušil. Po roku sa však predsa len uskutoční. Divadelníci už sú v Košiciach, od soboty pripravujú v priestoroch veľkej sály Tabačky inštaláciu scény.
Kauza Nestlé
Inscenácia Informátori vznikla na základe kauzy švajčiarskeho potravinárskeho koncernu Nestlé, ktorý nasadzoval svojich špiónov do neziskových organizácií. Tie sledovali kriminálne správanie firmy. „Pri skúmaní kauzy, ktorá sa stala podkladom k inscenácii Informátori, sme sa nezastavili len na klasických témach, ako je napríklad palmový olej, ale dostali sme sa až ku celkom konkrétnej kauze. Tá siaha až ku vraždám odborových pracovníkov filiálok Nestlé v Kolumbii a na Filipínach, ktoré doteraz neboli vyšetrené,“ priblížil nám režisér predstavenia Viliam Dočolomanský. Dodal, že predstavenie určite nie je jednoduchou aktivistickou agitkou, ako by sa mohlo nezorientovanému človeku zdať.
Dvadsiatka vrážd
Uvedené skutočnosti dokazuje aj svetová tlač. „Zaznamenali sme minimálne 413 vyhrážaní a 22 vrážd odborových pracovníkov,“ píšu podľa Wall Street Journal americkí kongresmani George Miller a Jim McGovern vo svojom hlásení pre monitorovaciu skupinu kongresu. Mnohé značky z produkcie kolumbijskej továrne v Bugalagrande poznáme aj my, napr. sušené mlieko La Lechera, produkty Nescafé a Maggi.
Matej Šulc
Foto: Viktor Kronbauer
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.