Voda zo studní je v mnohých obciach nezdravá
Bez vody sa žiť nedá. Človek ju potrebuje na pitie zdravotne nezávadnú. V seriáli článkov o vode sme sa venovali jej úprave a distribúcii v meste Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou (VVS) v Košiciach. V dnešnom rozhovore sme sa zamerali na stav verejných vodovodov a kvalitu vody v obciach v okolí. Odpovedal nám výrobno-technický riaditeľ VVS Rudolf Kočiško.
Obyvatelia mnohých obcí okolo Košíc sú odkázaní na vodu zo studní. Chýba im verejný vodovod. Ktoré to sú? Časť obce Sady nad Torysou nemá vodovodnú sieť. Jej dobudovanie VVS začala v minulom roku rozšírením vodovodu asi o 600 metrov. Tohto roku plánuje dobudovať 900 metrov. Ďalej budeme pokračovať podľa finančných možností spoločnosti. Verejný vodovod nie je zatiaľ v obciach Košická Polianka, Olšovany, Nižný a Vyšný Čaj, Blažice a Slančík. Vo viacerých obciach, napríklad Haniska, Sokoľany, Gyňov, Bidovce, Ďurďošík, Bohdanovce, Vyšná Myšľa… si zabezpečujú prevádzku vodovodu samotné obce. VVS sa teda nevie vyjadriť, v akom stupni výstavby majú predmetné inžinierske siete. Či sú len čiastočné alebo už v celej obci. Kde sa bude robiť vodovodná sieť tento a budúci rok? Vodovody budeme robiť v obci Svinica a v investičnej bytovej výstavbe Záhumnie Krásna. Na Lackovej ulici v Krásnej budeme robiť aj zokruhovanie vodovodu. To znamená prepojenie dvoch samostatne končiacich vetiev tak, aby sa k obyvateľom dostala voda aj v prípade poruchy na niektorej vetve. Význam to má aj z hľadiska neusádzania nečistôt v končiacich bodoch vetiev. Pre rok 2017 pripravuje VVS zokruhovania vodovodných potrubí v Košiciach na uliciach Kremnická, Smaragdová, Trnková, Mikovíniho, Myslava – Kopa II, Tomášiková, Moyzesova. Mali by sa rekonštruovať aj nejaké potrubia v okrese Košice-vidiek. Odkiaľ berú obce, kde vodovod je, vodu? Väčšinou z vlastných zdrojov, studní a prameňov v blízkosti obce, ktoré majú vyhovujúcu kvalitu vody a kapacitu, ktorá postačuje pre obec. Ak v blízkosti obce prechádzajú výtlačné potrubia zo zdrojov, ktoré zásobujú Košice, tak berú vodu aj z týchto potrubí.
Je známe, že kvalita vody v okolitých obciach často nie je vyhovujúca. Problémy s kvalitou vody z vlastných studní sú väčšinou z dôvodu zvýšeného obsahu dusičnanov alebo zvýšeného obsahu železa, mangánu. Na základe vyhodnotenia výsledkov bezplatných analýz vody z domových studní v ukazovateli dusičnanov bol zaznamenaný najväčší počet nevyhovujúcich vzoriek v obciach Janík, Geča, Čaňa, Haniska, Hodkovce, Veľká Ida, Mokrance, Šemša, Košická Polianka, Sady nad Torysou a Nová Polhora. Voda so zvýšeným obsahom dusičnanov sa môže používať len ako úžitková voda. Ale aj tu treba zvážiť, na aké účely. A koľkonásobne je prekročený limit. Napríklad, ak ňou budeme intenzívne zavlažovať zeleninu, je predpoklad výskytu vysokého obsahu dusičnanov v takomto produkte. Záleží na druhu, v ktorej časti viaže najviac dusičnanov. Môžu to byť hľuzy, korene aj listy. Ľudia si môžu dať spraviť testy kvality vody zo svojich studní aj vo VVS. Ponúkame vykonanie bezplatných analýz vody z domovej studne, nie z verejného vodovodu, v ukazovateli dusičnanov vždy 22. marca na Svetový deň vody. Záujemcovia môžu doniesť vzorku vody v čistej uzavretej sklenenej alebo PET fľaši. Minimálne 0,3 litra vody odobratej v ten istý deň. Jedna fyzická osoba môže doniesť maximálne tri vzorky. Výsledok sa ľudia dozvedia hneď na mieste. Robia vodárne aj ďalšie testy? Koľko stoja? Vo svojich chemických laboratóriách vykonávame minimálne analýzy s 29 ukazovateľmi a úplné analýzy s 84 ukazovateľmi pitnej vody. Tieto ponúkame počas celého roka aj pre externých zákazníkov. Cena minimálnej analýzy je 82 eur a úplnej 493 eur. Je možné stanovovať aj vybrané ukazovatele podľa požiadavky zákazníka. Pre zaujímavosť, cena laboratórneho stanovenia dusičnanov v neakreditovanom laboratóriu je 3,07 eura.
Vodovod majú vlastný, spravili im ho pri výstavbe železiarní
Vodovody v obciach Haniska, Sokoľany, Bočiar a Gyňov už majú viac ako 40 rokov. Boli vybudované po dokončení VSŽ. Železiarne majú svoje studne v Gyňove pri Hornáde a samotné potrubia prechádzajú katastrami spomínaných obcí. „Toto a asi aj skutočnosť, že sme blízko železiarní, a teda sme ich činnosťou poškodení, zohralo úlohu pri rozhodovaní o tom, že nám tie vodovody postavia. Výstavbou VSŽ sa tiež na niektorých miestach prerušili pramene spodných vôd, a tak niekde v obciach nemali dostatok vody v studniach a inde sa zase objavili ťažké kovy, ktoré pri výstavbe a následne aj pri samotnej výrobe vo VSŽ prenikali do pôdy,“ hovorí starosta obce Haniska Miloš Barcal.
Nevhodná na konzumáciu
Odvtedy týmto obciam vodu dodávali VSŽ. „Teraz je to U. S. Steel. Vodovody sú v našom vlastníctve, my si na nich robíme opravy aj údržbu. Dodávaná voda je veľmi tvrdá, čo je dobré zo zdravotného hľadiska, no veľmi trpia domáce spotrebiče vrátane vykurovacích telies. Napríklad rýchlovarná kanvica vydrží dva roky.“ Aktuálne je voda v studniach nevhodná na konzumáciu. „V rámci Dňa vody si občania robia bezplatné rozbory a odtiaľ to vieme. Je tu hlavne veľa dusičnanov. Voda zo studní sa dnes v domácnostiach používa dosť málo. Sporadicky na polievanie záhrad a nepitné účely.“
Kanalizácia je problém
Kanalizáciu doteraz v Haniske nemajú. „Podarilo sa ju začať budovať a dokončiť aj so svojou čističkou zhruba v polovici obce iba v Sokoľanoch pred pár rokmi. Záujem samozrejme máme, je to u nás priorita. No je nerozumné vyhodiť niekoľko desiatok tisíc eur na vytvorenie projektovej dokumentácie, ktorá následne skončí na obecnom úrade v zásuvke. Na realizáciu nie sú peniaze a v tom horšom prípade ju bude potrebné prerábať z dôvodu zmeny legislatívy, neaktuálnosti alebo pre podmienky, ktoré stanoví prípadná výzva z eurofondov.“ Starosta obce s približne 1400 obyvateľmi poukazuje len na jeden z mnohých problémov, s ktorými sa obce stretávajú. „Aktuálne sa z Eurofondov vypisujú výzvy na výstavbu kanalizácií pre obce do 1000 obyvateľov a tiež výzvy pre obce nad 2000 obyvateľov. Nevieme s kolegami prísť na to, kde sú obce medzi 1000 a 2000 obyvateľmi. Z vlastných peňazí si to nikdy žiadna obec nepostaví,“ dodáva M. Barcal. Foto: archív mb, ľb, shutterstock