Cez deň IT architekt, v noci astrofotograf. Košičan prerazil s vesmírnymi fotkami aj vo svete (FOTO+VIDEO)
Odjakživa ho fascinovalo, ako dokáže ďalekohľad priblížiť človeka k tak vzdialeným končinám. Košičan Róbert Barsa získal pre Slovensko prvú zlatú medailu na medzinárodnej olympiáde a prednáša o astrofotografii na rôznych seminároch a workshopoch.
Ako by ste sa predstavili Košičanom?
,,Volám sa Róbert Barsa, mám 35 rokov a pochádzam z Košíc. Počas dňa pracujem na vývoji softvéru ako developer a IT architekt, v noci sa vo voľnom čase venujem astronómii, a najmä astrofotografii.”
Kedy ste sa začali aktívne venovať fotografovaniu?
,,K fotografii som sa dostal cez astronómiu. Už od základnej školy som členom astronomického klubu, ktorý vedie Peter Kaňuk. Fascinovalo ma, ako dokáže ďalekohľad priblížiť človeka k tak vzdialeným končinám a umožňuje vidieť aj to, čo je pre náš zrak kvôli nízkej jasnosti inak ukryté v tme. Práve snaha ‘vidieť’ viac a prekonať limitované schopnosti oka som sa prirodzene dostal k tomu, že som namieril fotoaparát na nočnú oblohu. A tak sa začalo moje dobrodružstvo.”
Ktorá fotografia je vaša NAJ?
,,Aj keď sa mi podarili viaceré vzácne fotografie, nad ktorými som strávil hodiny fotením a ďalšie hodiny nad zložitým technickým spracovaním, jednu z mojich naj fotiek som spravil v Košiciach pred tromi rokmi, keď sa na oblohe objavila jasná kométa NEOWISE. Fotografia, ktorú som nazval ‘Ahoj Kométa, smiem prosiť?’ má v sebe aj nádych umenia. Získala ocenenia v medzinárodných súťažiach, objavila sa v astronomických časopisoch doma aj v zahraničí. Ešte dodám, že modelka na Zemi to pri tomto fotení nemala vôbec ľahké, vydržať stáť takto nehybne. Ja som iba držal spúšť.”
Máte vtipné zážitky spojené s fotografovaním?
,,Tým, že vyhľadávam doslova temné miesta, kde som v noci, tak si o to aj koledujem. Najväčší nepriateľ v tme je vlastná fantázia. Zapadnuté kolesá, vybitá autobatéria alebo extrémne poveternostné podmienky sú už krutá realita, no v každej situácii si treba zachovať chladnú hlavu a porozmýšľať. Ani ten najsilnejší košický vietor vás nepripraví na víchricu, ktorú som zažil práve počas fotenia outburstu meteorického roja Tau Herkulidy na vrchole observatória Mt. Graham v Arizone minulý rok, keď bolo problém ustáť to na vlastných nohách, nie to ešte obsluhovať 5-6 fotoaparátov v okruhu 100 metrov.“
Aké sú vaše ciele do budúcna?
,,V pláne sú určite ďalšie expedície za úplným zatmením Slnka, polárnou žiarou, meteorickými rojmi alebo inými výnimočnými úkazmi. Čo sa týka fotografovania objektov hlbokého vesmíru, kde je potrebné investovať veľmi veľa času, je môj dlhodobý plán pevná pozorovateľňa vo vhodnejšej lokalite, keďže pravidelné výjazdy za tmou z Košíc sú neudržateľné, ak má človek podávať intelektuálne výkony aj v práci počas dňa.”
Galéria
Zapájate sa do súťaží o najlepšiu fotografiu?
,,V súťaži Astrofoto získali moje fotografie už množstvo popredných miest, párkrát dokonca špeciálnu cenu. Ďalšia súťaž sa venuje problematike svetelného znečistenia, kde som mal ocenené aj fotografie týkajúce sa priamo Košíc. Cením si hlavne výhry v súťažiach organizovaných samotnu Medzinárodnou astronomickou úniou, ktorá navyše moje ocenené fotografie a videá použila v materiáloch pre výučbu. Okrem statických fotografií tvorím aj časozberné videá, ktoré divákovi pridávajú ďalší rozmer. S krátkym filmom ‘Nezastaviteľná noc’ som uspel pred rokom na filmovom festivale Astrofilm.
(NM)