PR 24.01.20

Košičan roka 2019: Nominácie

Sú odlišní, bojujú za niečo iné, spája ich však jedno - osud nášho mesta a jeho obyvateľov im nie je ľahostajný. O ocenenie Košičan roka 2019 sa uchádza desať osobností a desať subjektov. Predstavujeme vám ďalších nominantov: technologickú inovátorku s významnými oceneniami Máriu Virčíkovú, ktorá sa angažuje v rozvoji IT sektora v Košiciach, a Nemocnicu Košice-Šaca s titulom najlepšej všeobecnej nemocnice na Slovensku za rok 2019.

MÁRIA VIRČÍKOVÁ

nominácia osobnosť

Mária Virčíková je podnikateľka, technologická inovátorka a odborníčka na umelú inteligenciu. Je spoluzakladateľkou Matsuko, ktorá vyvíja komunikáciu vo forme trojrozmerných hologramov. Pod jej vedením získala firma v roku 2019 významnú investíciu na expanziu v USA a Kanade. Matsuko tiež stojí za inštaláciou prvej rozšírenej reality v zoo na svete či vytvorenie prvej 3D postavičky bez použitia okuliarov pre rozšírenú realitu. 

Podľa časopisu Forbe sMáriu Virčíkovú nájdete medzi top 10 slovenskými start-upistkami. Je ambasádorkou združenia Aj Ty v IT, ktoré podporuje ženy na ich ceste vo sfére informačných technológií. Už na Technickej univerzite v Košiciach študovala a skúmala oblasť interakcie človek-robot, kybernetiky a umelej inteligencie. Za návrh technológie, ktorá umožní robotom prispôsobiť svoje správanie tak, aby ich ľudia viac akceptovali, získala doktorát z umelej inteligencie. V roku 2013 získala ocenenie TOP študentská osobnosť a zároveň osobnosť v matematicko-fyzikálnych vedách a informatike pod záštitou prezidenta SR.  

Čo hovorí na svoju nomináciu? „O nominácii som sa dozvedela, keď som sa vracala z Paríža, kde budujeme pobočku košického startupu Matsuko. V Prahe na letisku som si dávala otázku, či je vôbec možné mať také odvážne sny a ambície, či sa dá vybudovať svetová technologická firma z Košíc. Nominácia pre mňa veľa znamená, pretože máme víziu pripnúť Košice na svetovú mapu rodísk najväčších technologických inovácií. Na tejto ceste je extrémne dôležité mať podporu a zázemie v rodine, doma, vo svojom meste. Pomáha nám to myslieť globálne, a preto vám veľmi pekne ďakujem, vážim si to!“

Nominácia Košičan roka 2019: Mária Virčíková

Viac k téme

Nominácia Košičan roka 2019: Mária Virčíková

NEMOCNICA KOŠICE-ŠACA  

nominácia subjekt

Prvá súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL. Jej hlavným zámerom je zachovanie a ďalšie zvyšovanie úrovne poskytovaných medicínskych služieb pri pozitívnych výsledkoch hospodárenia, posilnenie postavenia na trhu vysokou profesionalitou a kvalitnou prácou na všetkých úsekoch spoločnosti. 

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) hodnotí zdravotnícke zariadenia na Slovensku, tie najlepšie získavajú titul Nemocnica roka. Nemocnici Košice-Šaca patrí za minulý rok najvyššia priečka spomedzi 33 nemocníc na Slovensku. Ako jediná zo všeobecných nemocníc má vysoko nadpriemerné bodové hodnoty vo všetkých skúmaných oblastiach. Má spokojných pacientov a v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti patrí tiež medzi najlepšie. Premiantom je pri indikátoroch kvality – má najnižšiu úmrtnosť na JIS-ke a pri hospitalizáciách starších ľudí po zlomenine stehennej kosti. Bodovala aj vďaka nízkej mortalite pacientov po uskutočnených operačných výkonoch a po akútnej mozgovo-cievnej príhode. Tak ako väčšina súkromných nemocníc hospodári dlhodobo bez strát a dlhov. Okrem  iného minulý rok kompletne zrekonštruovala Gynekologicko-pôrodnícku kliniku a novorodenecké oddelenie.

„Je pre nás veľkou cťou, že Nemocnica Košice-Šaca dostala príležitosť zabojovať o priazeň Košičanov. Nie sme pre nich žiadnou novinkou. Poznajú nás cez prácu zdravotníkov, lekárov a sestier, ktorých stretávajú v ambulanciách. Určite nás čakajú kvalitní súperi. Sledovaním minulých ročníkov vieme, že už prepracovať sa do druhého kola prináša radosť z úspechu. Som zvedavý, ako obstojíme pod prísnym drobnohľadom Košičanov,“ vyjadril sa Ján Slávik, riaditeľ nemocnice.

Nominácia Košičan roka 2019: Nemocnica Košice – Šaca

Viac k téme

Nominácia Košičan roka 2019: Nemocnica Košice – Šaca
 

Anketu KOŠIČAN ROKA 2019 podporila významná svetová značka pôsobiaca v našom meste, Stihl. Firma ponúka široký výber záhradných aj robotických kosačiek, akumulátorové náradie, vyvetvovacie píly či krovinorezy. Sortiment špičkovej kvality ponúka maximálny komfort napríklad pri používaní v záhrade, pri údržbe parkov alebo farmárčení. Moderný dizajn výrobkov s dôrazom na príjemné ovládanie zabezpečí, aby bola práca ľahšia a zábavnejšia. Firma, ktorá vznikla v roku 1926, má rozsiahlu tradíciu na celom svete a svojou účasťou na Košičanovi roka dokazuje význam tejto ankety v spoločnosti nášho mesta.

Kompletný prehľad nominovaných a bližšie informácie na 
www.kosicanroka.sk

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím