ANKETA: Prečo sú parlamentné voľby, podľa vášho názoru, dôležité?
V sobotu ráno sa aj v Košiciach otvoria volebné miestnosti. Nielen tým je tento deň výnimočný. Najbližšie bude 29. február v kalendári až o štyri roky. Už teraz by sme mali rozhodnúť, akým smerom sa bude uberať naša krajina počas najbližších štyroch rokov. Prečo sú parlamentné voľby dôležité? Na našu otázku odpovedali košické osobnosti. Viac o voľbách a ich košických špecifikách sa dočítate v zajtrajšej špeciálnej prílohe denníka KOŠICE:DNES.
Igor Timko / spevák skupiny No Name
Je to možnosť ovplyvniť ďalšie výkonné obdobie. Pre mňa sú akékoľvek voľby zásadnou politicko-spoločenskou udalosťou a aj napriek mnohým sklamaniam vždy voliť chodím. Považujem to za výsadu a privilégium.
Roman Frnčo / advokát
Parlamentné voľby sú najdôležitejšie zo všetkých volieb. Rozhodujú o tom, akú podobu bude mať naša krajina. Teda, či bude prevládať korupcia, populizmus, extrémizmus či ultrakonzervativizmus, alebo tu bude vládnuť zdravý rozum, tolerancia a moderný pohľad na veci. Vadí mi, ak namiesto toho, aby štát bol spravovaný so zdravým rozumom, politici sa predháňajú v uplácaní svojich voličov – vlaky zadarmo, obedy zadarmo, onedlho možno aj diaľničné známky zadarmo…
Tomáš Straka / umelec a aktivista
Neexistuje sloboda bez voľby a neexistuje voľba bez zodpovednosti. V skutočnej demokracii sú voľby absolútnym základom spoločnosti, možnosťou zvoliť si najmenšie zlo a neskôr ho kontrolovať. Treba však vždy pamätať na to, že voľby bez občianskej kontroly a občianskej spoločnosti nemajú zmysel. Tieto voľby sú možno najdôležitejšie v dejinách moderného Slovenska. Rozhodujeme totiž, či dobrovoľne odovzdáme vládu fašistom a mafii, stranám, po ktorých ostávajú mŕtvoly, alebo si vyberieme inak.
Beáta Beregrad GrüNmannová / blogerka
Nežijeme v absolutistickej monarchii ani v diktatúre. Napriek nedokonalostiam demokratické voľby sú najférovejší spôsob, ako rozhodnúť o tom, kto bude riadiť krajinu. Zároveň sú jedinou nenásilnou formou, ako meniť usporiadanie štátu. Je potrebné dobre si rozmyslieť, kto si zaslúži náš hlas. Nevoľme v afekte, zapojme rozum, až potom cit. Hlas voliča je vzácny. Za normálnych okolností je to len raz za štyri roky, keď je občan pánom nad osudom politikov.
Eva Bombová / novinárka
V skutočných demokraciách súperia zodpovedné dospelé politické strany medzi sebou korektným súbojom rešpektovaných, zrelých osobností a kvalitnými, realistickými volebnými programami, ktoré potom pod prísnou voličskou kontrolou strany aj plnia. U nás sú politické strany vytrvalo adolescentné – i súčasná kampaň je prevažne iba mrzkou hitparádou hnusu vzájomných atakov. A hlavne bezočivej neúcty k voličom, ktorí, zdá sa, opäť márne čakajú na odpovede, ako chcú poslanci riešiť ich chronické chlebové problémy.
Ladislav Valanský / lekár – urológ
Účasťou na voľbách v prvom rade môže občan slobodne prejaviť nielen svoje stanovisko k spoločenskému dianiu, ale hlavne dáva volenej strane mandát na presadzovanie svojho hodnotového systému. Ale nerobme si ilúzie, môže takto presadzovať aj stranu, ktorá umožňuje svojim voličom profitovať na korupcii. Jediným spôsobom, ako tomu predísť, je účasť na voľbách všetkých tých, ktorým záleží na budúcnosti Slovenska. Tých, ktorí by na Slovensku nechceli nič meniť, je totiž ešte stále veľa.
Tomi Okres / hudobník
V minulých voľbách dve demokratické strany zradili svojich voličov, aj to prispelo k pochybnostiam časti občanov v parlamentný systém. Treba to však skúšať zas a znova. Volebné právo je výsadou demokracie.
Július Klein / bývalý riaditeľ Štátnej filharmónie
Pre mňa sú všetky voľby dôležité z dôvodu obsadenia reprezentačných postov charakternými a zodpovednými ľuďmi, ktorým leží na srdci viac blaho spoločnosti, ako osobné alebo stranícke záujmy.
Helena Miškufová / Slovensko-český klub
Práve pred 100 rokmi sa v Československu konali prvé voľby do poslaneckej snemovne, ktorej sa vo vysokom počte zúčastnili občania novej republiky od určeného veku bez rozdielu sociálneho postavenia, muži aj ženy. Mimochodom, bola to úžasná zmena oproti situácii
v predošlom štátnom zriadení, keď mali volebné právo len majetní a vyvolení. Napríklad vo Švajčiarsku bolo ženám priznané volebné právo až v roku 1971. Asi si dnes túto šancu zúčastniť sa na veciach verejných veľmi neuvedomujeme…
Pavol Kušnír / doktorand
Súčasná situácia dokazuje, že voľby parlamentné sú silným a asi jediným nástrojom, ako umožniť reštart štátu a jeho lepšie smerovanie.
Tibor „Apa“ Egry / dídžej v dôchodku
Možnosť voliť je vrcholné občianske právo, ktoré máme, a nie samozrejmosť. Ísť raz za štyri roky ukázať svoju vôľu a ovplyvniť vývoj spoločnosti je morálnou povinnosťou každého z nás.
Andrej Šteiner / riaditeľ Karpatského rozvojového inštitútu
Okrem všeobecných klišé sú pre mňa parlamentné voľby šancou vyjadriť svoj názor k zásadám, princípom a programom jednotlivých strán, teda nakoľko sa priblížia k môjmu svetonázoru. Ak to ani čiastočne nesplní ani jedna, nevolím menšie zlo. Voliť pre mňa nie je povinnosť, je to moja voľba.
Gejza Szabados / hudobník, majiteľ agentúry GES
Od výsledkov parlamentných volieb bude závisieť ďalší osud našej krajiny. Ale tak ako aj ja som sklamaný zo „splnenia“ sľubov strany, ktorú som volil pred štyrmi rokmi, tak aj ostatní voliči prestávajú veriť politikom.
Jana Teššerová / Galéria Ľudovíta Felda
Som si istá, že tieto parlamentné voľby budú mimoriadne dôležité. Od ich výsledku bude závisieť budúcnosť nás, našich detí a vnúčat. Potrebujeme v parlamente odborníkov, vzdelaných, obetavých, snaživých a hlavne morálnych ľudí, ktorí budú konečne riešiť celospoločenské problémy v duchu demokracie a slušnosti, ktorí odstránia negatívne javy súčasnej spoločnosti, vydajú sa cestou úspešného vývoja a budú mať na zreteli, že národ musí byť predovšetkým zdravý, sýty a vzdelaný.
Gabriel Horal / riaditeľ agentúry Forsa
Na základe výsledku parlamentných volieb sa kreuje budúca vláda a parlament, ktoré potom uplatňovaním svojich hodnotových priorít rozhodujú o živote občanov štátu.
Braňo Koniar / riaditeľ MMM
Je to jedna z mála šancí, ako merateľným spôsobom vyjadriť svoj názor na celospoločenský vývoj u nás. I keď sú voľby čoraz častejšie predmetom súperenia nedovolenými či neetickými zbraňami, stále ich výsledok ako-tak odzrkadľuje objektívny názor väčšiny.
Vincent Lukáč / bývalý hokejista a poslanec NR SR
Parlamentné voľby sú mimoriadne dôležité, preto vyzývam všetkých aby išli voliť. Ale keď vidím tie bilbordy a tie heslá, ktoré sú na nich, je to neskutočný podvod pre ľudí.
Eva Děkanovská / riaditeľka festivalu Zlatý žobrák
Parlamentné voľby sú dôležité, lebo určujú smerovanie štátu a budúcnosť jeho občanov.
Peter Neuwirth / aktivista
Inštitút parlamentných volieb je voľba politických elít, ktoré týmto získavajú moc v rozhodovaní o politickom a hospodárskom smerovaní Slovenska. Model jedného volebného obvodu a systém pomerného zastúpenia považujem za nevhodný pre rovnomerný hospodársky vývoj všetkých regiónov Slovenska, pretože na základe doterajších poznatkov sedí v parlamente väčšina poslancov s trvalým bydliskom v Bratislave a týmto mnoho regiónov nemá svojich reálnych zástupcov v NR SR. Za vyše dve desaťročia platnosti jedného volebného obvodu nastali na Slovensku veľké regionálne rozdiely, čo vyvoláva sociálnu a spoločenskú nespokojnosť, ako aj nedôveru v NR SR.
Dušan Baláž / výtvarník
Je priam nutné voliť, aby sa tí, ktorých nechceme, nezvolili sami.
Boris Vaitovič / výtvarník
Účasť na parlamentných voľbách považujem za základný prejav občianskej vôle a zodpovednosti.
(fer, hun, jv, mk, sz)
[ad3][/ad3]