Bude sa aj plaziť
Dvaja košickí prokurátori si roky neplnili povinnosti. Kamil Lehotský a Csaba Thuróczy. Nie, nebavíme sa o zapotrošených troch-štyroch spisoch.
Napríklad Lehotský vyše sedem rokov nerozhodol o sťažnosti poškodeného v prípade nebezpečného vyhrážania. V decembri 2013 volala okresná sudkyňa námestníkovi prokuratúry, prečo Lehotský ako prokurátor zastupujúci obžalobu neprišiel na pojednávanie. V rokoch 2006 až 2013 riadne nekonal v štyridsiatich šiestich prípadoch.
Lehotský aj Thuróczy mali pozastavený výkon funkcie a krátili im mzdu. Disciplinárnym postihom sa vyhli za takých okolností, že verejnosť ich nemôže vnímať ako očistených. Napriek tomu sa vrátili do práce aj s “výslužkou” za nečinnosť – dostali po asi 45-tisíc eur ako dorovnanie platu.
Keď sa pýtame ich vtedajšieho šéfa Róberta Šotíka, prečo podal prvý disciplinárny podnet až v novembri 2013, reaguje protiotázkou: Prečo ma tým zaťažujete? Dajte mi s tým pokoj.
Za to, že nedohliadol na podriadených, chcel šéfa košickej okresnej prokuratúry II odvolať generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Chcel. No aj Šotík vyviazol bez trestu a dokonca postúpil na krajskú prokuratúru.
Ani náhodou nepredpokladám, že Šotík je taký nepríčetný, aby si roky nevšimol závažnú lajdáckosť jeho podriadených. S otázkami mu máme dať pokoj, tak skúsme uvažovať logicky.
Ak o tom vedel, musel vedieť aj to, že ide o hrubé poškodzovanie mena prokuratúy aj jeho samotného. Zároveň sa vystavoval hrozbe, že raz bude sám čeliť postihu za nečinnosť. Napriek tomu ten stav toleroval. Prečo?
Všeobecne sa na prokuratúrach vyskytujú aj čierne roboty. Za takú môžeme považovať napríklad nedávne zrušenie stíhania osôb v známej kauze piešťanskeho CT-prístroja. S argumentom, pod ktorý by sa hocikto nepodpísal.
Ale ak máte podriadeného, ktorý tam žije – veľmi kulantne povedané – len pre vašu blahosklonnosť, je to vhodný kandidát na čiernu robotu. Keď bude treba, bude sa aj plaziť.
Foto: Veronika Janušková